2011/2012 - Gimnazjum nr 51

Idź do spisu treści

Menu główne

2011/2012


28.06.
Zakończenie roku szkolnego


11 - 13.06.
Wycieczka do Pragi

W tych dniach  zorganizowano w naszej szkole wycieczkę do Pragi i Gór Stołowych. Uczniowie mogli podziwiać uroki Parku Narodowego Gór Stołowych oraz zapoznać się z zabytkami i kulturą stolicy naszych południowych sąsiadów. Przygodę rozpoczęliśmy już o godzinie 6.00. Pierwszym punktem zwiedzania było Jezioro Otmuchowskie i Paczków „Polskie Carcassonne” z doskonale zachowanymi średniowiecznymi murami miejskimi i wieżami bramnymi. Następnie udaliśmy się w Góry Stołowe i podziwialiśmy Błędne Skały przeciskając się przez szczeliny skalne. W późnych godzinach popołudniowych dotarliśmy  do ośrodka kolonijno- wypoczynkowego w Radkowie. Po kolacji odbył się wymarzony przez wszystkich uczestników wycieczki wieczorny spacer wokół zalewu.
Drugiego dnia po śniadaniu udaliśmy się do słynnej Kaplicy Czaszek w Czermnej, następnie zwiedziliśmy Wambierzyce /Dolnośląską Jerozolimę/z Bazyliką, kalwarią i ruchomą szopką. Potem wyruszyliśmy w drogę do Pragi. W godzinach popołudniowych rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta: spacer po Strahovie - zabytkowe klasztory, tarasy widokowe z panoramą Pragi, po Wzgórzu Hradczańskim: Pałac Czerminów, słynna Lotta, stary ratusz, Pałac Arcybiskupi, Zamek Królewski i Katedra Św. Wita. We wczesnych godzinach wieczornych zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Juno
w Pradze. Po obiadokolacji przy okazji meczu Polska-  Rosja odbyło się integracyjne spotkanie z młodzieżą z różnych państw.
Ostatniego dnia po śniadaniu  metrem udaliśmy się na Plac Wacława. Po obejrzeniu pomnika św. Wacława i gmachu Muzeum Narodowego ruszyliśmy w kierunku Starego Miasta. Zobaczyliśmy tam: Bramę Prochową, ul. Celetną, Rynek staromiejski z Ratuszem i słynnym zegarem Orloj, Kościół Tyński i Kamienny Dzwon, Pomnik Jana Hausa. Następnie traktem królewskim dotarliśmy do średniowiecznego Mostu Karola. W drodze do autokaru zwiedziliśmy Dzielnicę Żydowską. W godzinach popołudniowych ruszyliśmy
w drogę powrotną do Polski. Po przekroczeniu granicy zwiedziliśmy jeszcze Otmuchów.  Do Krakowa dotarliśmy w późnych godzinach wieczornych.
Wycieczka była bardzo udana dlatego już planujemy kolejny wyjazd.


26.05.
Festyn Rodzinny „Spotkajmy się”

W  sobotę  26 maja 2012 roku zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły kolejny już  Festyn Rodzinny „Spotkajmy się”. Dla uczestników Festynu przygotowano szereg atrakcji: konkursy plastyczne, konkurs „Mam talent”, łamigłówki matematyczne. Podczas festynu można było podziwiać wspaniałe przedstawienie małych aktorów „Teatru z ósemki”. Zasłużone brawa otrzymały także dzieci, które zaprezentowały  pokaz taneczny i zaśpiewały piosenki dla mam. Michał Stacharski, uczeń naszego gimnazjum, pokazał lot samodzielnie zaprojektowanego i wykonanego samolotu. Nie zabrakło ciekawych zawodów sportowych. Rozegrano pasjonujący mecz na boisku gry stolikowej „piłkarzyki”. Dzieci mogły zapoznać się z wyposażeniem bojowego wozu strażackiego. Niezwykłą frajdę najmłodszym sprawiło fantazyjne malowanie twarzy.  Wiele emocji dostarczyło  dzieciom „pudełko szczęścia”, z którego, mogły wyciągnąć cenne nagrody. Dla smakoszy przygotowano coś dla podniebienia: pyszne kiełbaski z grilla, smaczne ciasta i swojskie jadło.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację tej imprezy:  pracownikom szkoły, rodzicom, uczniom, straży pożarnej oraz sponsorom, którzy ufundowali nagrody oraz żywność.  Na kolejny Festyn zapraszamy już za rok.

SPONSORZY FESTYNU 2012 r.

  • ERGO HESTIA S.A.  (nagroda główna)

  • Pani Agnieszka Ziembla sklepik szkolny (pieczywo i dodatki do grilla)

  • Pani mgr Monika Rybczyńska doradca ds. ubezpieczeń i inwestycji Commercial Union Polska grupa AVIVA (nagrody w konkursach oraz w „pudełku szczęścia”)

  • Fantasy Park  Kraków (kupony na grę w kręgle oraz na plac zabaw)

  • Park Wodny w Krakowie S.A. (wejściówki do Parku Wodnego i nagrody w konkursach)

  • Rada Rodziców przy ZS nr 2  (nagrody w konkursach)

  • SJO „PRYMUS-LINGUIST” s.c. Szkoła Języków Obcych (nagrody w konkursach oraz w „pudełku szczęścia”)

  • Skierpol firma handlowo-usługowa (pomoc przy organizacji festynu, nagrody w konkursach)

  • Wawel S.A.  (słodycze, nagrody w konkursach)

  • Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Jędruś”, A.G. Pogoda (kiełbaski na grill)


11.04.
X Międzyszkolny Turniej "Bawmy się razem"


Na sali gimnastycznej w naszej szkole odbył się turniej "Bawmy się razem".
Zwyciężyła SP nr 137 przed SP 47 i SP 65. Więcej zdjęć w naszej galerii.


11.04.
podczas organizowanego w naszej szkole
X Międzyszkolnego Turnieju „Bawmy się razem", odbył się turniej „3x Happy".

W tym roku do wspólnej zabawy zaprosiliśmy uczniów sąsiednich Szkół Podstawowych (SP 47, SP 137 oraz SP 65) oraz uczniów naszego Gimnazjum nr 51 i naszej Szkoły Podstawowej nr 8.  Szkołom Podstawowym, które zaprosiliśmy do wzięcia udziału w konkursie wypożyczyliśmy po komplecie łamigłówek Happy Cube oraz wysłaliśmy regulamin konkursu. Każdy zawodnik miał możliwość wypożyczenia od nauczyciela kostek i zabrania ich do domu.
Konkurs zorganizowaliśmy w czterech kategoriach: uczniowie klas I-III układali kostki Little Genius, IV-VI Happy Cube,
I gimnazjum Profi Cube, natomiast uczniowie klas II
III gimnazjum Marble Cube.
Stopery rozpoczęły odliczanie czasu zawodnikom o godzinie 11.00. Osoby biorące udział w turnieju zostały podzielone na 12 osobowe grupy. Każdy uczestnik miał możliwość wybrania kostki którą chciał ułożyć, jak się jednak okazało, niektórym uczestnikom wcale nie ułatwiło to zadania. Rywalizacja była zawzięta, mimo to wszyscy świetnie się bawili. Uczniowie, którzy czekali na wzięcie udziału w konkursie mogli „rozgrzać się" przy układaniu różnych ciekawych łamigłówek logicznych, które znajdowały na nich w pracowni matematycznej.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku!!!


04.04.
Mickiewicz w naszej szkole

W ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną, w szkole odbył się apel połączony z przedstawieniem teatralnym na podstawie poematu A. Mickiewicza ,,Pan Tadeusz".
Monodram skupiony był wokół wątku sporu o Zamek. Aktor był jednocześnie narratorem i bohaterami poematu. Na wstępie artysta wcielił się w autora w/w poematu. Po kilku informacjach biograficznych o Adamie Mickiewiczu i jego dziele, rozpoczął deklamowanie wybranych fragmentów. Ciekawym pomysłem  okazała się interakcja z widzami, przez np. nadanie im imion postaci z poematu Mickiewicza i nawiązanie z nimi dialogu. Mimo że właściwie nie używał żadnych rekwizytów, dzięki umiejętnej modulacji głosu oraz efektom dźwiękowym udało mu się wyczarować klimat Mickiewiczowskiego poematu.


27.03.

Uczniowie Gimnazjum 51 na Dniu Otwartym w Zespole Szkół Mechanicznych Nr 1.


02.03.
III Małopolskie Mistrzostwa w Łamigłówkach Logicznych dla gimnazjalistów

Z naszej szkoły wzięły udział dwie drużyny. Pierwszą drużynę stanowili uczniowie klas pierwszych: Agnieszka Paliś, Karolina Czarnecka, Katarzyna Połubniak i Karol Pieprzak, natomiast drugą drużynę stanowili uczniowie klas drugich: Magdalena Bobrek, Malkolm Dzień, Jakub Lekarczyk oraz Bartłomiej Warchoł. Uczestnicy mieli do rozwiązania pięć zadań: litery T, wypracowania, sumy, obrazek logiczny oraz domino. Po konkursie wszystkie drużyny uczestniczyły w zajęciach popularyzujących matematykę. Zajęcia dla uczniów poprowadzili:
- dr Bronisław Pabich - Żywy i wirtualny świat wielościanów
- mgr Michał Niedźwiedź - Systemy zapisu liczb – kilka przykładów z przeszłości.26 27.01
Studenci z międzynarodowej organizacji AIESEC

W tym roku przybyli do Polski studenci z Turcji, Tajwanu i Tadżykistanu. W trakcie spotkań z młodzieżą klas drugich i trzecich gimnazjum studenci prezentowali swoje kraje  opowiadając o kulturze i przyrodzie. Uczestnicy zajęć mieli możliwość dowiedzieć się wielu interesujących informacji o odległych krajach doskonaląc swoje umiejętności z języka angielskiego. Wspólnym tańcom i zabawom nie było końca…21.12.
Jasełka

Tego dnia tradycją stało się, że uczniowie Szkoły Podstawowej przygotowują świąteczne przedstawienie. Tak też i było w tym roku. Uczniowie klasy pierwszej oraz drugiej wspólnie przygotowali wspaniałe Jasełka. Na tą uroczystość zostali zaproszeni wszyscy nauczycieli uczący w naszej szkole, a także Ci, którzy kiedyś należeli do naszego grona. Życzliwa oraz świąteczna atmosfera, jaka towarzyszyła nam w tym dniu, na długo pozostanie w naszej pamięci.


21.12.
„NAJPIERW JESTEM CZŁOWIEKIEM"


W budynku przy ul. Goszczyńskiego miał miejsce finał konkursu tischnerowskiego, organizowanego przez naszą szkołę, którego hasłem przewodnim były słowa  ks. prof. Józefa Tischnera:
„Czasami śmieję się, że najpierw jestem człowiekiem,
potem filozofem, potem długo, długo nic,
a dopiero potem księdzem...”

Adresatami byli zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i gimnazjów należących do Dzielnicy XIII Podgórze. Głównym celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja postaci ks. prof. J. Tischnera oraz upowszechnianie głoszonych przez niego wartości.
Zadaniem uczestników ze szkół podstawowych było wykonanie ilustracji lub komiksu do opowiadań dla dzieci autorstwa  ks. prof. J. Tischnera, pt.: „Wakacyjne odkrycia". Z kolei gimnazjaliści zmagali się z wykonaniem przewodnika po Krakowie, śladami Patrona naszej szkoły.
Zwycięską pracę  w kategorii klas 1
3 wykonała  Amelia Pietrusza ze Szkoły Podstawowej nr 8,
a jedyny komiks wykonał Jakub Wawrzeniec, uczeń Szkoły Podstawowej nr 8.
Wśród uczestników klas 4
6 przyznano 2 główne nagrody, które otrzymały: Kalina Długosz i Agnieszka Pałka  ze Szkoły Podstawowej nr 47. W tej grupie wiekowej również wykonany został jeden komiks, którego autorką jest Julia Sroka ze Szkoły Podstawowej nr 47
W gronie gimnazjalistów najlepszym okazał się przewodnik po Krakowie wykonany przez  Joannę Kaperę  z Gimnazjum nr 51.
Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki oraz dyplomy. Jeszcze raz gratulujemy laureatom a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.


18.12.
Kiermasz ozdób świątecznych


przy Kaplicy MB Fatimskiej w Krakowie, ul. Lipska odbył się kiermasz ozdób świątecznych przygotowanych przez uczniów Szkoły podstawowej nr 8 oraz Gimnazjum nr 51. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup tablicy multimedialnej


Maria Skłodowska - Curie Polką wszech czasów

konkurs chemiczny (wyniki)
Wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego
i testu biograficznego  GRATULUJEMY


08.12.
W krainie wielościanów

W budynku przy ulicy Goszczyńskiego odbył się konkurs matematyczny „W krainie wielościanów”. Uczniowie przynieśli wiele wspaniałych brył od gwiazdy przestrzennej do całkiem wymyślonych i niezwykłych figur przestrzennych. Rywalizację wygrał Jakub Lekarczyk z klasy II b przynosząc największą dotychczas bryłę wklęsłą. Wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy ponownie do wzięcia udziału w tym konkursie w przyszłym roku.


6.12.
Mikołaj w szkole


Mikołaj odwiedził wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Hasło dnia brzmiało: "Kto jest przebrany, nie jest pytany!"


2.12.
S
zkolny turniej tenisa stołowego chłopców

W rywalizacji wzięło udział 16-stu uczniów z klas II i III. Bezkonkurencyjny okazał się Przemysław Bębenek z kl. III b zajmując I miejsce. Na miejscu II uplasował się Kamil Piotrowski kl. III, a na miejscu III Marcin Kowalik kl. III b.
Z drugoklasistów najlepszy był Malkolm Dzień, który zajął IV miejsce. Gratulujemy !!!


23.11.
Finał międzyszkolnego konkursu
"NOWOCZESNE MIASTO PO PRAWEJ STRONIE WIS
ŁY"

Bartłomiej Warchoł (kl. 2b) Podgórze jutra - prezentacja multimedialna


Kraków jak wiemy, ma już ponad 750 lat. Od samego początku nie było to jednolite miasto, lecz już od XIII wieku dzielono je administracyjnie na wiele dzielnic i regionów. Obecnie obowiązujący podział Krakowa miał miejsce 27 marca 1991 roku. W związku z tym obchodzimy jubileusz 20-lecia istnienia w naszym mieście osiemnastu dzielnic. Nawiązując do tej rocznicy, Gimnazjum Nr 51 im. ks. prof. Józefa Tischnera wraz z Radą Dzielnicy XIII Kraków Podgórze ogłosiło konkurs dla gimnazjalistów, pt.: „Nowoczesne miasto po prawej stronie Wisły”. Uczestnicy mogli wybrać jeden z dwóch zakresów tematycznych, aby zaprezentować swoją wizję przyszłości Podgórza. W konkursie wzięły udział jedynie dwa gimnazja, Gimnazjum nr 34 oraz Gimnazjum nr 51. Osoby, które wybrały temat „Podgórze jutra” musiały zmierzyć się z konkurencją w wyborach na radnego dzielnicy Podgórze i przedstawić swój program oraz plakat wyborczy. Zwycięzcą okazał się Bartłomiej Warchoł, uczeń Gimnazjum nr 51, który swój program umieścił nie tylko na plakacie wyborczym, ale również w przekonującej prezentacji multimedialnej. II miejsce zdobyła Elstera Wityńska, uczennica Gimnazjum nr 34, zaś III miejsce otrzymał Szymon Michalik, uczeń Gimnazjum nr 51.
Przed uczestnikami, którzy wybrali temat „Podgórze moich marzeń”,
stało wyzwanie projektu zagospodarowania przestrzennego
fragmentu dzielnicy, zgodnego z
własnymi marzeniami. Zwycięzcą okazał się Przemysław Kubacki, uczeń Gimnazjum nr 34, który w przestrzenny sposób przedstawił rozwiązanie komunikacyjne węzła Matecznego. II miejsce zdobył Bartłomiej Czosnyka, uczeń Gimnazjum nr 51, z kolei III miejsce przypadło
Jakubowi Oraczko, uczniowi Gimnazjum nr
34.
Finał konkursu miał miejsce w siedzibie Rady Dzielnicy XIII, 23 listopada 2011 r. Zwycięzcy otrzymali aparaty fotograficzne, zdobywcy II miejsc
- odtwarzacze MP3, zaś nagrodą za zajęcie III miejsca były pamięci USB. Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki w postaci długopisów. Zwycięzcom gratulujemy pomysłów i zapraszamy do udziału w
innych konkursach pogłębiających wiedzę o Dzielnicy XIII Kraków Podgórze


8.11.
Obchody 93 Rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości

W naszej szkole przy ulicy Goszczyńskiego 44 odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznej, w którym wzięli udział uczniowie sąsiednich szkół i placówek wychowawczych.
Odby
ł się także konkurs wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości dla uczniów Gimnazjum nr 51.

Laureaci:
I miejsce - Miko
łaj Ogrodnik kl. III b
II miejsce -  Karolina Puchniewicz kl. III a
II miejsce - Natalia W
łodarczyk kl. III a
III miejsce - El
żbieta Kędzior kl. III a

Uroczyste wr
ęczenie nagród odbyło się podczas Wieczornicy, która miała miejsce w Szkole Podstawowej  nr 47  przy ul. Myśliwskiej.


14.10.
Ś
więto Komisji Edukacji Narodowej

W  tym dniu odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Do grona naszych uczniów dołączyła jedna klasa szkoły podstawowej i dwie klasy gimnazjum. Część artystyczną przygotowali nasi najmłodsi uczniowie dla gimnazjalistów przygotowano konkurs sprawdzający podstawową wiedzę dotyczącą funkcjonowania naszej szkoły


28.10.

Uczestniczyliśmy w obchodach 93 rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej, które odbyły się na Placu Niepodległości w Podgórzu.


1.09.
Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2011/2012

godz. 9.00 - inauguracja roku szkolnego 2011/2012
w sali gimnastycznej w budynku szko
ły
przy ul. Goszczy
ńskiego 44


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego