2013/2014 - Gimnazjum nr 51

Idź do spisu treści

Menu główne

2013/2014

20 XII 2013 r.

ZAJĘCIA SPORTOWE Z ŻEGLARSTWA


Od końca września do początku listopada 2013 r. chętni uczniowie gimnazjum w ramach zajęć sportowych żeglowali po Zalewie Bagry Wielkie. Pogoda pozwoliła na spędzanie każdego poniedziałku „na wodzie”, na żaglówkach typu Optimist i szlifowanie swoich umiejętności. Ostatnie zajęcia poświęciliśmy na składanie żagli i przygotowywanie sprzętu do zimy, w trakcie której uczniowie będą zgłębiać tajniki teorii żeglowania, meteorologii, ratownictwa oraz doskonalić wiązanie węzłów.11 XII 2013 r. Warsztaty kulinarne


11 grudnia młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w warsztatach kulinarnych.

Warsztaty te były częścią projektu realizowanego w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Osób Starszych. Projekt pod nazwą „Hortiterapia i Fitoterapia – nasz sposób na integrację międzypokoleniową”, był realizowany w Domu Pomocy Społecznej (ul. Łanowa) przez Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Wspólna Radość”, a brali w nim udział uczniowie naszego gimnazjum i szkoły podstawowej.


7 XII 2013 r. 10 lat ks. prof. Józef Tischner jest z nami


6.12.2013 r. na długo wpisze się w naszą pamięć. Obchodziliśmy 10-lecie nadania szkole imienia ks. prof. Józefa Tischnera oraz 40-lecia powstania Zespołu Szkół. Swoją obecnością zaszczycił nas brat ks. Józefa – Kazimierz Tischner i zaproszeni goście.

Uroczystość uświetnił piękny i refleksyjny występ „Teatr cieni” z udziałem naszych uczniów.


Ksiądz profesor Józef Tischner, patron Zespołu Szkół nr 2 to brzmi dumnie.

Zdjęcia z uroczystości już w galerii6 XII 2013 r. 10 - ta rocznica nadania Zespołowi Szkół imienia
ks. prof. Józefa Tischnera

Już 10 lat minęło…

Mija już 10 lat od dnia wyboru Patrona naszej szkoły i 40 lat od powstania Zespołu Szkół przy ulicy Grochowej 23 w Krakowie.


Oto garść wspomnień

28 czerwca 2000 r. – w Krakowie zmarł ks. prof. Józef Tischner – wielki pisarz i filozof. Urodził się w 12 marca 1931 w Starym Sączu. Został pochowany w Łopusznej, gdzie spędził dzieciństwo.


6 grudnia 2003 r. – uroczystość nadania naszej szkole imienia ks. prof. Józefa Tischnera. W jednym z tekstów Józefa Tischnera czytamy: „Sukoj mądrzejszego jako ty, a nie zgłupiejes”. My właśnie znaleźliśmy takiego człowieka, od którego chcemy uczyć się mądrości życia, otwarcia na drugiego człowieka, respektu dla cudzego zdania, traktowania jednostki jako podmiotu i odkrywania prawdy. Pragniemy myśleć i żyć według wartości, o których uczył ksiądz profesor. Dlatego zdecydowaliśmy się, aby nasza szkoła otrzymała Jego imię. W uroczystości nadania imienia Patrona uczestniczyli niezwykli goście, m.in.: ksiądz biskup Tadeusz Pieronek, brat Patrona – p. Kazimierz Tischner oraz kuzyn Patrona – p. Andrzej Chowaniec. Nastąpiło również uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy z popiersiem Księdza Profesora J. Tischnera.
Mottem naszej szkoły stały się słowa powtarzane każdego roku podczas ślubowania klas pierwszych: „Powołaniem człowieka jest tworzenie dobra”. Wejście do Rodziny Szkół Tischnerowskich pozwala nam kontynuować wspaniałe idee naszego Patrona i krzewić je wśród młodzieży.


11-12 października 2004 r. – nauczyciele i młodzież naszej szkoły wzięła udział w IV Rajdzie Szlakami Tischnera, na trasie którego spotkały się Rodziny Szkół Tischnerowskich. Od tego roku udział w rajdach na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń szkolnych.

11 marca 2005 r. – grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli wzięła udział w III Memoriale im. ks. prof. J. Tischnera w narciarstwie alpejskim Łopuszna - Kluszkowce. Do dnia dzisiejszego kontynuujemy tę tradycję odnosząc sportowe sukcesy.

15 grudnia 2006 r. – uroczyste otwarcie Sali Tischnerowskiej, tzw. Tischnerówki. Zgromadziliśmy w niej pamiątki związane z naszym Patronem, np. zdjęcia, książki, stroje góralskie. Jest to miejsce, w którym uczniowie naszej szkoły mają okazję zapoznać się z życiem i twórczością księdza profesora.

20 października 2007 r. – poświęcenie sztandaru naszej szkoły. Uroczystość uświetnili ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich – p. Kazimierz Tischner oraz przedstawiciele władz lokalnych i oświatowych. Od tego dnia sztandar z wizerunkiem naszego Patrona towarzyszy ważniejszym szkolnym wydarzeniom.

 
 

6 grudnia 2013 r. – będziemy obchodzić
10-tą rocznicę nadania Zespołowi Szkół
imienia ks. prof. Józefa Tischnera.


Uroczystość ropocznie się o godzinie 11:00
w budynku Gimnazjum nr 51 przy ul. Grochowej 23.
Serdecznie zapraszamy!6 XII 2013 r. „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”


Od kwietnia do listopada 2013 r. młodzież z naszego gimnazjum aktywnie realizowała działania wolontaryjne w ramach siódmej edycji Małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Celem projektu było uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych ludzi, przygotowanie ich do społecznego działania na rzecz potrzebujących, tworzenie w szkołach województwa małopolskiego podstaw wolontariatu oraz ukazanie młodzieży sposobu realizacji w życiu codziennym przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II.

Nasze działania


5 XII 2013 r. Mikołaj w gimnazjum

Dnia 5 grudnia 2013 roku naszą szkołę tradycyjnie odwiedził Święty Mikołaj. Orszak mikołajowy i słodki poczęstunek zorganizował Samorząd Szkolny. Jak co roku hasło dnia brzmiało: "Kto jest przebrany - nie jest pytany". W salach i na korytarzach widać było wielu pomocników Świętego Mikołaja.

Zdjęcia już w galerii


2 XII 2013 r. Turniej Tenisa Stołowego
o Mistrzostwo Gimnazjum 51


Dnia 25 XI i 2 XII odbył się Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Gimnazjum nr 51 w kategoriach dziewcząt i chłopców. Uczniowie rywalizowali w grze pojedynczej, a system rozgrywek „każdy z każdym” pozwolił na wyłonienie najlepszych zawodników wśród gimnazjalistów:


kat. dziewczęta
I miejsce  – Aleksandra Kociela ( 3b )
II miejsce  – Dominika Kacica ( 2a )
III miejsce  – Karolina Czarnecka ( 3b )

kat. chłopcy
I miejsce  – Karol Pieprzak ( 3b )
II miejsce  – Jakub Wojtal ( 3a )
III miejsce  – Andrzej Adamczyk ( 3b )


Gratulujemy zwycięzcom28 XI 2013 r. Andrzejki

Dnia 28-11-2013 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Wszyscy bawili się świetnie.


8 XI 2013 r. Święto Niepodległości

W tym dniu w naszej szkole miały miejsce obchody 95 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla uczczenia tego ważnego dla każdego Polaka święta zorganizowaliśmy jak co roku konkurs wiedzy o tamtych czasach. Rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie zwyciężyła reprezentacja klasy III b,  drugie miejsce zajęła III a, trzecie II b. Po gratulacjach i wręczeniu nagród przez Panią Dyrektor wspólnie zatańczyliśmy polski taniec narodowy – poloneza.23 X 2013 r. Skotniki

W tym dniu młodzież naszej szkoły w ramach koła historyczno - obywatelskiego uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Instytucja ta zajmuje się ochroną przed zapomnieniem losów mieszkańców Rzeczypospolitej poddanych zsyłkom, wypędzeniom i przesiedleniom. Uczniowie gimnazjum wysłuchali ciekawych opowieści pani Anny Hejczyk na temat zgromadzonych zbiorów, następnie obejrzeli film dotyczący Sybiraków i wzięli udział w zajęciach warsztatowych. W czasie wykonywanych zadań zdobywali kolejne informacje i starali się je przekazywać pozostałym. Ze wszystkich zadań wywiązali się wzorowo i nie chcieli opuszczać Fortu Skotniki siedziby Centrum.18 X 2013 r. MISTRZOSTWA SZKOŁY w ŻEGLARSTWIE


Dnia 18 października 2013 r. na Zalewie Bagry Wielkie odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Żeglarstwie w klasie Optimist. Regaty zostały rozegrane w kategoriach szkoły podstawowej i gimnazjum, osobno dla dziewcząt i chłopców. Mimo niesprzyjającej pogody (silny wiatr, chłód i przelotne opady deszczu) młodzi żeglarze dzielnie walczyli na wodzie, a pozostali uczestnicy brali udział w grach i zabawach na brzegu oraz oglądali film o tematyce żeglarskiej.
Mistrzostwa zorganizowane były w Ośrodku Żeglarskim HORN przez Panią Prezes Józefę Ogrodnik i wsparciu p. Magdaleny Miłoń, p. Elżbiety Wolskiej oraz ks. Mariusza Wrzesińskiego, który okazał się zapalonym żeglarzem. Medale, dyplomy i pamiątkowe statuetki dla zwycięzców wręczał m.in. Mistrz Świata i Polski – Piotr Ogrodnik.


Wyniki:
Szkoła podstawowa – dziewczęta
1. Anna Stanula
2. Natalia Baran
3. Martyna Łach
4. Lena Ogrodzka i Karolina Hebda

Szkoła podstawowa – chłopcy
1. Szymon Rybak
2. Martin Smela
3. Sergiusz Smela
4. Szymon Sowula
5. Krzysztof Sowula
6. Natan Gnutek

Gimnazjum - dziewczęta
1. Izabela Wajda
2. Karolina Burkat

Gimnazjum – chłopcy
1. Bartłomiej Barwiński
2. Mateusz Florek
3. Daniel Czyż
4. Dawid Wszołek
5. Mateusz Sułek
6. Piotr Sułek
7. Daniel Boguszewski
8. Mariusz Wąchal


16 X 2013 r. Ogólnopolski Tydzień Kariery

Dnia 16.10. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery odbyły się zajęcia w klasach drugich gimnazjum, prowadzone przez doradcę zawodowego z PPP nr 3 pod tytułem "W czym jesteś mistrzem - odkrywam swoje talenty".


10 X 2013 r. Dyskoteka


Dnia 10.10.2013 roku w naszym gimnazjum odbyła się dyskoteka szkolna zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Wszyscy wspaniale się bawili. Zabawę umiliły pyszne słodkości. Następną dyskotekę planujemy na "Andrzejki".


2 X 2013 r. Mistrzostwa Szkoły w Biegach Przełajowych


Mistrzostwa Szkoły w Biegach Przełajowych  odbyły się w środę 2 X. Pogoda na szczęście dopisała. Uczniowie  klas I i II szkoły podstawowej mieli do pokonania dystans ok. 200 m, uczniowie klas III i IV ok. 300 m, a młodzież gimnazjalna ok. 600 m. W przeprowadzeniu imprezy pomagali uczniowie z klas II i III gimnazjum, którzy na rowerach prowadzili i zamykali każdy bieg oraz rozdawali na mecie napoje każdemu kończącemu bieg uczniowi.
A oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:
 
Klasy I i II dziewczęta
 
1.Lena Ogrodzka
2.Julia Szymoniak
3.Julia Wiśniowska
 
Kl. I i II chłopcy
 
1.Józef Adamczyk
2.Artur Cyrwus
3.Dawid Vardanyan
 
Kl. III i IV dziewczęta
 
1.Martyna Stano
2.Dalila Cichoń - Kononec
3.Klaudia Ostruszka
 
Kl. III i IV chłopcy
 
1.Sergiusz Smela
2.Mateusz Kojara
3.Martin Smela
 
Gimnazjum dziewczęta
 
1.Klaudia Podgórska
2.Karolina Burkat
3.Klaudia Sada
 
Gimnazjum chłopcy
 
1.Wojciech Kuś
2.Artur Zabrzeński
3.Dawid Le Than

GRATULUJEMY26 IX 2013 r. Czwartki lekkoatletyczne

 
W dniach 19 i 26 września uczniowie naszej szkoły zarówno podstawowej jak i gimnazjum brali udział w "czwartkach lekkoatletycznych "organizowanych przez Małopolski Związek Lekkiej Atletyki na stadionie Akademii WF. Jest to impreza mająca na celu przybliżenie młodzieży  dyscypliny zwanej "Królową Sportu".
Można było sprawdzić się w następujących konkurencjach: biegi na 60, 100, 300, 600 i 1000 m, skok w dal oraz rzut piłeczką palantową.
Na zakończenie każdych zawodów losowane były wśród wszystkich uczestników pamiątkowe koszulki.

Zdjęcia już w galerii


  25 IX 2013 r. Gimnazjada

 

25.09.2013 w ramach gimnazjady odbyła Indywidualna Liga Lekkoatletyczna, w której wzięła udział młodzież z naszego gimnazjum.


W poszczególnych konkurencjach reprezentowali szkołę następujący uczniowie:   
Bieg na 100 m - Anita Mucha, Klaudia Podgórska, Aleksandra Kociela, Jakub Kaczor
Bieg na 300 m - Klaudia Sada, Urszula Rachwalik, Dawid Dudziński
Skok w dal      
- Grzegorz Sitko, Dawid Dudziński, Jakub Kaczor
Pchnięcie kulą - Wioletta Rachwalik
Sztafeta 4
x 100 m dz. - K.Sada, A. Kociela, A. Mucha, K. Podgórska
Sztafeta 4
x 100 m chł. - K.Wolfram, J.Kaczor, G.Sitko, M.Lipowski
 

Wszystkim należą się podziękowania za walkę,
a szczególne gratulacje dla Wioletty Rachwalik za zajęcie III miejsca w konkurencji pchnięcia kulą
i zakwalifikowanie się do zawodów wojewódzkich.22 IX 2013 r. DOLINA BĘDKOWSKA

 

22.09.2013 - nauczyciele WF naszej szkoły zorganizowali dla chętnych uczniów wyjazd do Doliny Będkowskiej celem wzięcia udziału w Ogólnopolskich Biegach po Dolinie.  Uczniowie klasy IV mieli do pokonania dystans 400 m, a gimnazjaliści 1000 m w pięknej części Doliny przy Skale Sokolica.
Konkurencja była duża ale i tak nasi uczniowie dobrze sobie poradzili zajmując miejsca w pierwszej dziesiątce.
Wszyscy na mecie otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Można było też posilić się kiełbaską z grilla, skosztować swojskiego kwaśnego mleka (kto miał ochotę)
oraz ciasteczek.


Gratulujemy wszystkim uczniom zajętych miejsc
i zapraszamy na kolejne wyprawy sportowe.2 IX 2013 r.

Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2013/2014

O godz. 10.30 - uroczysta Msza św. w Kościele  Matki Bożej Fatimskiej ul. Mały Płaszów.
O godz. 11.30 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w budynku szkoły przy ul. Goszczyńskiego 44.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego