2013/2014 - Gimnazjum nr 51

Idź do spisu treści

Menu główne

2013/2014

20 XII 2013 r.

ZAJĘCIA SPORTOWE Z ŻEGLARSTWA


Od końca września do początku listopada 2013 r. chętni uczniowie gimnazjum w ramach zajęć sportowych żeglowali po Zalewie Bagry Wielkie. Pogoda pozwoliła na spędzanie każdego poniedziałku „na wodzie”, na żaglówkach typu Optimist i szlifowanie swoich umiejętności. Ostatnie zajęcia poświęciliśmy na składanie żagli i przygotowywanie sprzętu do zimy, w trakcie której uczniowie będą zgłębiać tajniki teorii żeglowania, meteorologii, ratownictwa oraz doskonalić wiązanie węzłów.



11 XII 2013 r. Warsztaty kulinarne


11 grudnia młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w warsztatach kulinarnych.

Warsztaty te były częścią projektu realizowanego w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Osób Starszych. Projekt pod nazwą „Hortiterapia i Fitoterapia – nasz sposób na integrację międzypokoleniową”, był realizowany w Domu Pomocy Społecznej (ul. Łanowa) przez Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Wspólna Radość”, a brali w nim udział uczniowie naszego gimnazjum i szkoły podstawowej.


7 XII 2013 r. 10 lat ks. prof. Józef Tischner jest z nami


6.12.2013 r. na długo wpisze się w naszą pamięć. Obchodziliśmy 10-lecie nadania szkole imienia ks. prof. Józefa Tischnera oraz 40-lecia powstania Zespołu Szkół. Swoją obecnością zaszczycił nas brat ks. Józefa – Kazimierz Tischner i zaproszeni goście.

Uroczystość uświetnił piękny i refleksyjny występ „Teatr cieni” z udziałem naszych uczniów.


Ksiądz profesor Józef Tischner, patron Zespołu Szkół nr 2 to brzmi dumnie.

Zdjęcia z uroczystości już w galerii



6 XII 2013 r. 10 - ta rocznica nadania Zespołowi Szkół imienia
ks. prof. Józefa Tischnera

Już 10 lat minęło…

Mija już 10 lat od dnia wyboru Patrona naszej szkoły i 40 lat od powstania Zespołu Szkół przy ulicy Grochowej 23 w Krakowie.


Oto garść wspomnień

28 czerwca 2000 r. – w Krakowie zmarł ks. prof. Józef Tischner – wielki pisarz i filozof. Urodził się w 12 marca 1931 w Starym Sączu. Został pochowany w Łopusznej, gdzie spędził dzieciństwo.


6 grudnia 2003 r. – uroczystość nadania naszej szkole imienia ks. prof. Józefa Tischnera. W jednym z tekstów Józefa Tischnera czytamy: „Sukoj mądrzejszego jako ty, a nie zgłupiejes”. My właśnie znaleźliśmy takiego człowieka, od którego chcemy uczyć się mądrości życia, otwarcia na drugiego człowieka, respektu dla cudzego zdania, traktowania jednostki jako podmiotu i odkrywania prawdy. Pragniemy myśleć i żyć według wartości, o których uczył ksiądz profesor. Dlatego zdecydowaliśmy się, aby nasza szkoła otrzymała Jego imię. W uroczystości nadania imienia Patrona uczestniczyli niezwykli goście, m.in.: ksiądz biskup Tadeusz Pieronek, brat Patrona – p. Kazimierz Tischner oraz kuzyn Patrona – p. Andrzej Chowaniec. Nastąpiło również uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy z popiersiem Księdza Profesora J. Tischnera.
Mottem naszej szkoły stały się słowa powtarzane każdego roku podczas ślubowania klas pierwszych: „Powołaniem człowieka jest tworzenie dobra”. Wejście do Rodziny Szkół Tischnerowskich pozwala nam kontynuować wspaniałe idee naszego Patrona i krzewić je wśród młodzieży.


11-12 października 2004 r. – nauczyciele i młodzież naszej szkoły wzięła udział w IV Rajdzie Szlakami Tischnera, na trasie którego spotkały się Rodziny Szkół Tischnerowskich. Od tego roku udział w rajdach na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń szkolnych.

11 marca 2005 r. – grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli wzięła udział w III Memoriale im. ks. prof. J. Tischnera w narciarstwie alpejskim Łopuszna - Kluszkowce. Do dnia dzisiejszego kontynuujemy tę tradycję odnosząc sportowe sukcesy.

15 grudnia 2006 r. – uroczyste otwarcie Sali Tischnerowskiej, tzw. Tischnerówki. Zgromadziliśmy w niej pamiątki związane z naszym Patronem, np. zdjęcia, książki, stroje góralskie. Jest to miejsce, w którym uczniowie naszej szkoły mają okazję zapoznać się z życiem i twórczością księdza profesora.

20 października 2007 r. – poświęcenie sztandaru naszej szkoły. Uroczystość uświetnili ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich – p. Kazimierz Tischner oraz przedstawiciele władz lokalnych i oświatowych. Od tego dnia sztandar z wizerunkiem naszego Patrona towarzyszy ważniejszym szkolnym wydarzeniom.

 
 

6 grudnia 2013 r. – będziemy obchodzić
10-tą rocznicę nadania Zespołowi Szkół
imienia ks. prof. Józefa Tischnera.


Uroczystość ropocznie się o godzinie 11:00
w budynku Gimnazjum nr 51 przy ul. Grochowej 23.
Serdecznie zapraszamy!



6 XII 2013 r. „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”


Od kwietnia do listopada 2013 r. młodzież z naszego gimnazjum aktywnie realizowała działania wolontaryjne w ramach siódmej edycji Małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Celem projektu było uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych ludzi, przygotowanie ich do społecznego działania na rzecz potrzebujących, tworzenie w szkołach województwa małopolskiego podstaw wolontariatu oraz ukazanie młodzieży sposobu realizacji w życiu codziennym przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II.

Nasze działania


5 XII 2013 r. Mikołaj w gimnazjum

Dnia 5 grudnia 2013 roku naszą szkołę tradycyjnie odwiedził Święty Mikołaj. Orszak mikołajowy i słodki poczęstunek zorganizował Samorząd Szkolny. Jak co roku hasło dnia brzmiało: "Kto jest przebrany - nie jest pytany". W salach i na korytarzach widać było wielu pomocników Świętego Mikołaja.

Zdjęcia już w galerii


2 XII 2013 r. Turniej Tenisa Stołowego
o Mistrzostwo Gimnazjum 51


Dnia 25 XI i 2 XII odbył się Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Gimnazjum nr 51 w kategoriach dziewcząt i chłopców. Uczniowie rywalizowali w grze pojedynczej, a system rozgrywek „każdy z każdym” pozwolił na wyłonienie najlepszych zawodników wśród gimnazjalistów:


kat. dziewczęta
I miejsce  – Aleksandra Kociela ( 3b )
II miejsce  – Dominika Kacica ( 2a )
III miejsce  – Karolina Czarnecka ( 3b )

kat. chłopcy
I miejsce  – Karol Pieprzak ( 3b )
II miejsce  – Jakub Wojtal ( 3a )
III miejsce  – Andrzej Adamczyk ( 3b )


Gratulujemy zwycięzcom



28 XI 2013 r. Andrzejki

Dnia 28-11-2013 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Wszyscy bawili się świetnie.


8 XI 2013 r. Święto Niepodległości

W tym dniu w naszej szkole miały miejsce obchody 95 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla uczczenia tego ważnego dla każdego Polaka święta zorganizowaliśmy jak co roku konkurs wiedzy o tamtych czasach. Rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie zwyciężyła reprezentacja klasy III b,  drugie miejsce zajęła III a, trzecie II b. Po gratulacjach i wręczeniu nagród przez Panią Dyrektor wspólnie zatańczyliśmy polski taniec narodowy – poloneza.



23 X 2013 r. Skotniki

W tym dniu młodzież naszej szkoły w ramach koła historyczno - obywatelskiego uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Instytucja ta zajmuje się ochroną przed zapomnieniem losów mieszkańców Rzeczypospolitej poddanych zsyłkom, wypędzeniom i przesiedleniom. Uczniowie gimnazjum wysłuchali ciekawych opowieści pani Anny Hejczyk na temat zgromadzonych zbiorów, następnie obejrzeli film dotyczący Sybiraków i wzięli udział w zajęciach warsztatowych. W czasie wykonywanych zadań zdobywali kolejne informacje i starali się je przekazywać pozostałym. Ze wszystkich zadań wywiązali się wzorowo i nie chcieli opuszczać Fortu Skotniki siedziby Centrum.



18 X 2013 r. MISTRZOSTWA SZKOŁY w ŻEGLARSTWIE


Dnia 18 października 2013 r. na Zalewie Bagry Wielkie odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Żeglarstwie w klasie Optimist. Regaty zostały rozegrane w kategoriach szkoły podstawowej i gimnazjum, osobno dla dziewcząt i chłopców. Mimo niesprzyjającej pogody (silny wiatr, chłód i przelotne opady deszczu) młodzi żeglarze dzielnie walczyli na wodzie, a pozostali uczestnicy brali udział w grach i zabawach na brzegu oraz oglądali film o tematyce żeglarskiej.
Mistrzostwa zorganizowane były w Ośrodku Żeglarskim HORN przez Panią Prezes Józefę Ogrodnik i wsparciu p. Magdaleny Miłoń, p. Elżbiety Wolskiej oraz ks. Mariusza Wrzesińskiego, który okazał się zapalonym żeglarzem. Medale, dyplomy i pamiątkowe statuetki dla zwycięzców wręczał m.in. Mistrz Świata i Polski – Piotr Ogrodnik.


Wyniki:
Szkoła podstawowa – dziewczęta
1. Anna Stanula
2. Natalia Baran
3. Martyna Łach
4. Lena Ogrodzka i Karolina Hebda

Szkoła podstawowa – chłopcy
1. Szymon Rybak
2. Martin Smela
3. Sergiusz Smela
4. Szymon Sowula
5. Krzysztof Sowula
6. Natan Gnutek

Gimnazjum - dziewczęta
1. Izabela Wajda
2. Karolina Burkat

Gimnazjum – chłopcy
1. Bartłomiej Barwiński
2. Mateusz Florek
3. Daniel Czyż
4. Dawid Wszołek
5. Mateusz Sułek
6. Piotr Sułek
7. Daniel Boguszewski
8. Mariusz Wąchal


16 X 2013 r. Ogólnopolski Tydzień Kariery

Dnia 16.10. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery odbyły się zajęcia w klasach drugich gimnazjum, prowadzone przez doradcę zawodowego z PPP nr 3 pod tytułem "W czym jesteś mistrzem - odkrywam swoje talenty".


10 X 2013 r. Dyskoteka


Dnia 10.10.2013 roku w naszym gimnazjum odbyła się dyskoteka szkolna zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Wszyscy wspaniale się bawili. Zabawę umiliły pyszne słodkości. Następną dyskotekę planujemy na "Andrzejki".


2 X 2013 r. Mistrzostwa Szkoły w Biegach Przełajowych


Mistrzostwa Szkoły w Biegach Przełajowych  odbyły się w środę 2 X. Pogoda na szczęście dopisała. Uczniowie  klas I i II szkoły podstawowej mieli do pokonania dystans ok. 200 m, uczniowie klas III i IV ok. 300 m, a młodzież gimnazjalna ok. 600 m. W przeprowadzeniu imprezy pomagali uczniowie z klas II i III gimnazjum, którzy na rowerach prowadzili i zamykali każdy bieg oraz rozdawali na mecie napoje każdemu kończącemu bieg uczniowi.
A oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:
 
Klasy I i II dziewczęta
 
1.Lena Ogrodzka
2.Julia Szymoniak
3.Julia Wiśniowska
 
Kl. I i II chłopcy
 
1.Józef Adamczyk
2.Artur Cyrwus
3.Dawid Vardanyan
 
Kl. III i IV dziewczęta
 
1.Martyna Stano
2.Dalila Cichoń - Kononec
3.Klaudia Ostruszka
 
Kl. III i IV chłopcy
 
1.Sergiusz Smela
2.Mateusz Kojara
3.Martin Smela
 
Gimnazjum dziewczęta
 
1.Klaudia Podgórska
2.Karolina Burkat
3.Klaudia Sada
 
Gimnazjum chłopcy
 
1.Wojciech Kuś
2.Artur Zabrzeński
3.Dawid Le Than

GRATULUJEMY



26 IX 2013 r. Czwartki lekkoatletyczne

 
W dniach 19 i 26 września uczniowie naszej szkoły zarówno podstawowej jak i gimnazjum brali udział w "czwartkach lekkoatletycznych "organizowanych przez Małopolski Związek Lekkiej Atletyki na stadionie Akademii WF. Jest to impreza mająca na celu przybliżenie młodzieży  dyscypliny zwanej "Królową Sportu".
Można było sprawdzić się w następujących konkurencjach: biegi na 60, 100, 300, 600 i 1000 m, skok w dal oraz rzut piłeczką palantową.
Na zakończenie każdych zawodów losowane były wśród wszystkich uczestników pamiątkowe koszulki.

Zdjęcia już w galerii


  25 IX 2013 r. Gimnazjada

 

25.09.2013 w ramach gimnazjady odbyła Indywidualna Liga Lekkoatletyczna, w której wzięła udział młodzież z naszego gimnazjum.


W poszczególnych konkurencjach reprezentowali szkołę następujący uczniowie:   
Bieg na 100 m - Anita Mucha, Klaudia Podgórska, Aleksandra Kociela, Jakub Kaczor
Bieg na 300 m - Klaudia Sada, Urszula Rachwalik, Dawid Dudziński
Skok w dal      
- Grzegorz Sitko, Dawid Dudziński, Jakub Kaczor
Pchnięcie kulą - Wioletta Rachwalik
Sztafeta 4
x 100 m dz. - K.Sada, A. Kociela, A. Mucha, K. Podgórska
Sztafeta 4
x 100 m chł. - K.Wolfram, J.Kaczor, G.Sitko, M.Lipowski
 

Wszystkim należą się podziękowania za walkę,
a szczególne gratulacje dla Wioletty Rachwalik za zajęcie III miejsca w konkurencji pchnięcia kulą
i zakwalifikowanie się do zawodów wojewódzkich.



22 IX 2013 r. DOLINA BĘDKOWSKA

 

22.09.2013 - nauczyciele WF naszej szkoły zorganizowali dla chętnych uczniów wyjazd do Doliny Będkowskiej celem wzięcia udziału w Ogólnopolskich Biegach po Dolinie.  Uczniowie klasy IV mieli do pokonania dystans 400 m, a gimnazjaliści 1000 m w pięknej części Doliny przy Skale Sokolica.
Konkurencja była duża ale i tak nasi uczniowie dobrze sobie poradzili zajmując miejsca w pierwszej dziesiątce.
Wszyscy na mecie otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Można było też posilić się kiełbaską z grilla, skosztować swojskiego kwaśnego mleka (kto miał ochotę)
oraz ciasteczek.


Gratulujemy wszystkim uczniom zajętych miejsc
i zapraszamy na kolejne wyprawy sportowe.



2 IX 2013 r.

Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2013/2014

O godz. 10.30 - uroczysta Msza św. w Kościele  Matki Bożej Fatimskiej ul. Mały Płaszów.
O godz. 11.30 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w budynku szkoły przy ul. Goszczyńskiego 44.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego