1 okres 15/16 cd - Szkoła Podstawowa nr 8

Idź do spisu treści

Menu główne

1 okres 15/16 cd

Z życia szkoły > 2015/2016


11 III 2016 r. Certyfikat Wielkiego Serca


22 II 2016 r. Warsztaty „Moja wymarzona książka” - klasa III


W dniu dzisiejszym w ramach warsztatów „Moja wymarzona książka” uczniowie klasy trzeciej wykonywali obrazki na okładkę naszej książki. Wszystkie dzieci pracowały wytrwale, z pełnym zaangażowaniem, tworząc piękne prace. Efekt był naprawdę wspaniały.16 II 2016 „Legendy krakowskie”

Klasa 1a wybrała się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na warsztaty „Legendy Krakowskie”. Na zajęciach dzieci poznały zbiory oddziału biblioteki dla dzieci „Rajskie Jabłuszko” i zasady korzystania z nich. Oglądały zabytkowe księgi napisane odręcznie na papirusie w formie zwojów oraz na pergaminie. Podczas zajęć dzieci poznały rolę legend oraz różnice pomiędzy baśnią a legendą. Wysłuchały legendy o Stópce Królowej Jadwigi oraz uczestniczyły w grach i zabawach z nią związanych.

Więcej zdjęć obejrzysz w galerii15 II 2016 r. Sześciolinia czyli telefon konsultacyjny dla Rodziców dzieci 6 letnich


15 lutego 2016 r. zostaje w Krakowie uruchomiona tzw. Sześciolinia czyli telefon konsultacyjny dla Rodziców dzieci 6 letnich.12 II 2016 r. Kosmiczny Bal


W sobotę 6 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Tematem przewodnim był kosmos. Na taneczną zabawę tłumnie przybyły zastępy Klonów, Lord Vaderów i innych bohaterów z Gwiezdnych wojen. Pojawiły się również ufoludki, roboty i gwiazdeczki. Przez całą zabawę dzieci odwiedzały różne planety, między innymi: Taneczną, Balonową i Smakoszy. Na każdej z nich czekały różne konkursy i zabawy. Podczas balu miały okazje zaprezentować się również zespoły taneczne z naszej szkoły. Bal zakończył pokaz strojów i wybór najciekawszego przebrania. Wszystkim gratulujemy pomysłowości w przygotowaniu kosmicznych kreacji.

Więcej zdjęć obejrzysz w galerii14 I 2016 r. Krakowska Olimpiada Młodzieży w Szachach


Dużo emocji towarzyszyło naszym szachistom podczas zawodów Krakowskiej Olimpiady Młodzieży szkół podstawowych. Reprezentacja dziewcząt (Julia Szymoniak, Lena Grodzka, Karolina Hebda – wszystkie z kl. 4Ap) oraz chłopców (Adam Szczygieł 4Ap, Filip Krzyż 5Ap, Maciej Bańdo 6Ap) dzielnie walczyła w turnieju. Każdy z nich musiał rozegrać po 7 rund liczonych do klasyfikacji generalnej (64 drużyny i 171 uczestników), w której uplasowaliśmy się wyżej niż w poprzednim roku. Kolejne zmagania przed nami.

Więcej zdjęć obejrzysz w galerii15 I 2016 r. klasa III w Muzeum Armii Krajowej

W dniu 15.01.2016 roku klasa III wybrała się do Muzeum Armii Krajowej na warsztaty "Poznajemy współczesnych rycerzy". Wycieczka odbyła się w ramach realizacji w szkole szeregu tematów historycznych,  związanych między innymi właśnie  z I i II wojną światową. Na początku zwiedziliśmy muzeum i oglądaliśmy umundurowanie polskich żołnierzy, ich ekwipunek oraz odznaczenia. Widzieliśmy również brytyjski czołg. Schodziliśmy do podziemia muzeum, które przybliżyło nam tematykę związana z działaniem polskiego państwa podziemnego. Dzieci miały okazję wejść do pomieszczenia, które było imitacją prawdziwej celi. W drugiej części, uczniowie brali udział w warsztatach. Podczas nich przymierzane i oglądane były różne akcesoria wojenne np.: hełmy,  maski tlenowe, radiostacje. Dzieci rozwiązywały krzyżówki związane z dzisiejszą tematyką oraz oglądały film ukazujący polskich żołnierzy. Na koniec czekała nas niespodzianka. Była to możliwość zagrania w grę interaktywną. Dzisiejsza zajęcia podobały się dzieciom. Wzbogaciły Ich wiedzę i przybliżyły tematykę związaną z I i II wojną światową.

Więcej zdjęć obejrzysz w galerii


14 I 2016 r. Jasełka w klasie 1 b


Boże Narodzenie to czas szczególny, magiczny. Czas radości, refleksji, serdecznych spotkań. W takiej atmosferze dzieci z klasy 1b wystąpiły przed swoimi rodzicami w przedstawieniu bożonarodzeniowym pt. Pójdźmy wszyscy do stajenki. Jasełka były doskonałą okazją, żeby dzieci  zaprezentowały się muzycznie, tanecznie i recytatorsko. W przedstawieniu pojawiły się również krakowianki, które w imieniu wszystkich dzieci złożyły noworoczne postanowienia, własnoręcznie przygotowane przez dzieci. Każdy z uczniów napisał, co zmieni w swoim postępowaniu w nadchodzącym roku. Przyrzeczenia zostały wręczone rodzicom jako forma prezentu.14 I 2016 r. Warsztaty w klasie III „Moja wymarzona książka”

W dniu 14.01.2016 klasę trzecią odwiedziła kolejny raz pani plastyczka. Dzieci ponownie tworzyły ilustracje do swojej książki. Efekt końcowy był naprawdę rewelacyjny. Prace były staranne, przemyślane i bardzo pomysłowe. Z całą pewnością będą wspaniałą ozdobą książki.


11 I 2016 r. Idą kolędnicy


W piątek klasa 1a wybrała się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty o tematyce bożonarodzeniowej „Idą kolędnicy”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, skąd wywodzi się tradycja kolędowania, kim byli kolędnicy oraz jak wyglądało samo kolędowanie. Każdy mógł wcielić się w rolę kolędnika, przymierzać stroje, kręcić gwiazdą oraz kłapać paszczą turonia. Dzieci przebrane za kolędników odegrały krótkie przedstawienie, jakie przed wieloma laty, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, można było zobaczyć w wielu domach. Wszystkim bardzo podobały się bogato zdobione, kolorowe szopki krakowskie.7 I 2016 r. Warsztaty w klasie III „Moja wymarzona książka”

W dniu 7.01.2016 roku w ramach warsztatów „Moja wymarzona książka”, klasę III odwiedził pisarz Bogdan Michalec. Wspólnie z dziećmi rozmawiał na temat twórczości literackiej. Następnie dzieci doskonaliły umiejętność poprawnego pisania opowiadań. Wykorzystując obrazki namalowane przez naszego gościa, samodzielnie pisali wymyślone przez siebie historie. Większość z nich była oryginalna, wesoła i bardzo się podobała.


22 XII 2015 r. Konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa”


Minęła kolejna już edycja konkursu na wykonanie szopki bożonarodzeniowej. Konkurs był skierowany do uczniów kl. I-VI szkoły podstawowej. Dzieci bardzo się starały i wykonały, jak zwykle, piękne, oryginalne i różnorodne szopki. Trudno było wybrać tylko jedną, najpiękniejszą pracę. Dlatego  postanowiliśmy nagrodzić aż sześciu wykonawców tegorocznych szopek!


Laureatami konkursu zostali:

Maciej Górecki
Filip Jastrzębowski
Karolina Matejko
Magdalena Olszewska
Filip Rudzki
Jakub Sykulski

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Gratulujemy!22 XII 2015 r. Konkurs „Żaglówka Energa Sailing”


Program edukacji żeglarskiej Energa Saling to kompleksowy projekt, którego celem jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu i osobistego rozwoju oraz odkrywania własnych pasji. Z tej okazji zorganizowany został konkurs na żaglówkę Energa Sailing dla dzieci z klas I – III. Wyróżnionych zostało 14 prac, a ich wykonawcy zostali nagrodzeni przez Panią Józefę Ogrodnik – koordynatora regionalnego programu.


Nikola Mazur
Wiktoria Gaweł
Krystian Kostro
Krystian Wajda
Konrad Wójs
Brunon Wójs
Dawid Dedio
Karol Maciński
Maja Turek
Emilia Niedziela
Filip Rudzki
Mateusz Lichoń
Natalia Lichoń
Wiktoria Burkat16 XII 2015 r. Czekoladowe warsztaty klasy III


W dniu 16.12.2015 klasa III, z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, wybrała się na warsztaty czekolady do kawiarni StopKlatka. Na początku dzieci oglądały film „Historia czekolady”, dzięki któremu dowiedziały się jak powstaje czekolada, kto i kiedy ją stworzył. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich było to, że prekursorem czekolady był wódz Montezum.
W trakcie filmu dzieci mogły zobaczyć, dotknąć i powąchać owoc kakaowca oraz jego pestki. Następnie uczniowie robili swoje własne tabliczki czekolady. Kiedy były one schładzane w lodówce, tworzyliśmy opakowania na swój wyrób wraz ze świątecznym logo. Warsztaty klasie bardzo się podobały. Wszyscy wyszli z nich bogatsi o nową wiedzę wraz ze słodkim, smacznym i własnoręcznie zrobionym upominkiem.14 XII 2015 r. Rocznica nadania imienia ks. prof. Józefa Tischnera naszemu Zespołowi Szkół

Kolejna rocznica nadania imienia ks. prof. Józefa Tischnera naszemu Zespołowi Szkół za nami. Jak co roku w tym dniu uczniowie i nauczyciele zebrali się, aby wspomnieć naszego Patrona. Poza tradycyjnym już apelem poświęconym Patronowi, odbyło się także spotkanie z emerytowanymi nauczycielami z naszej szkoły. Była to niezwykła okazja do wspomnień i refleksji nad szkołą i zachodzącymi w niej zmianami. W tym dniu rozstrzygnięty został także konkurs poświęcony Tischnerowi. Wzięły w nim udział szkoły z Rodziny Szkół Tischnerowskich oraz podstawówki i gimnazja z naszej dzielnicy. Oto lista nagrodzonych uczniów:

kategoria Gimnazjum

I miejsce
Emilia Jaśko – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Chrzanowie

II miejsce
Oskar Czerwiński – Gimnazjum nr 51
Klaudia Kubik –Publiczne Gimnazjum w Mszanie Górnej

III miejsce
Patryk Kaczor – Gimnazjum nr 51 Kraków
Nikola Modelska – Gimnazjum nr 26 Kraków
Wioleta Kuczaj - Publiczne Gimnazjum w Mszanie Górnej

kategoria klasy 4-6

I miejsce
Cembala Wiktoria – Zespół Szkół w Ligocie

II miejsce
Wiktoria Andrzejewska - SP 153 Kraków

III miejsce
Kamila Zaręba – SP 153 Kraków
Szymon Połeć – SP 153 Kraków

kategoria klasy 1-3

I miejsce – nie przyznano

II miejsce
Magdalena Dyrba - SP 8  Kraków
Wiktor Szymański - SP 8  Kraków

III miejsce
Marcel Chmielewski – SP 8  Kraków
Justyna Nowak - Zespół Szkół w Ligocie

wyróżnienie
Piotr Jarczyk - SP 8  Kraków
Marta  Korczyk – Zespół Szkół w Ligocie
Konrad Wójs - SP 8  Kraków
Hania Adamczyk – SP 8  Kraków


12 XII 2015 r. Klasa 1b w Muzeum Etnograficznym

Święta Bożego Narodzenia mają swój niepowtarzalny klimat, do którego szczególnie dzieci tęsknią przez cały rok. W związku ze zbliżającymi się świętami, klasa 1b wybrała się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty bożonarodzeniowe. Dzieci zwiedziły ekspozycję dotyczącą folkloru podhalańskiego i dowiedziały się, jak wyglądały święta 100 lat temu. Największym zaskoczeniem była dla nich  choinka – podłaźniczka zawieszana pod sufitem. Warsztaty zakończyły się przygotowaniem ozdoby choinkowej  z kolorowych opłatków. Niestety opłatki były tak słodkie, że ozdoby zostały zjedzone w drodze powrotnej. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że magiczny czas świąt Bożego Narodzenia nie zmienił się od 100 lat.12 XII 2015 r. Andrzejki w klasie 1b


30.11.2015 r. w klasie 1b odbyły się andrzejki. Po zapoznaniu dzieci z tradycją i obrzędami związanymi z andrzejkami, nastąpiła część praktyczna z wróżbami i zabawami. Zgodnie z tradycją odbyło się lanie wosku przez klucz, ustawianie kolejno butów od ściany do progu drzwi. Wszyscy mogli również losować przedmioty, które mają określoną symbolikę, np. obrączkę symbolizującą małżeństwo. Dzień upłynął pod znakiem wróżb i wspólnej zabawy.


7 XII 2015 r. Warsztaty plastyczne w klasie 2b

W poniedziałek klasa 2b wybrała się na warsztaty plastyczne przygotowane przez fabrykę bombek „Armar”. Cel wyprawy był jak najbardziej świąteczny – malowanie bombek. Uczniowie siedzieli przy specjalnie przygotowanym stole. Do dyspozycji mieli  pędzle, kolorowe kleje, miski z brokatem i oczywiście bombki. Wszyscy z wielkim entuzjazmem przystąpili do wykonania swojej własnej ozdoby choinkowej. Następnie uczniowie poznali sposób srebrzenia i suszenia  szklanych bombek oraz obejrzeli film, który przedstawiał proces dmuchania szkła i powstawania bombek o skomplikowanych kształtach. Na zakończenie dzieci udały się do sklepiku, w którym każda bombka to prawdziwe dzieło sztuki!3 XII 2015 r. Warsztaty w kl. III „Moja wymarzona książka”


W dniu dzisiejszym w klasie trzeciej, w ramach warsztatów „Moja wymarzona książka”, odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci Ewą Stadtmüller. Uczniowie rozmawiali na temat pisania powieści oraz powstawania książek. Pani Ewa opowiadała o własnych doświadczeniach związanych z pisaniem. Trzecioklasiści brali również udział w teatrzyku paluszkowym. Dzisiejsze spotkanie było bardzo owocne, a dzieci słuchały uważnie i w wielkim skupieniu.3 XII 2015 r. Międzyszkolny Konkurs „Mądra głowa – sprawne ręce”


W dniu 20 listopada 2015 r. w naszym gimnazjum odbył się dzielnicowy konkurs „Mądra głowa – sprawne ręce”. Odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły Podstawowej nr 26, Szkoły Podstawowej nr 29, Szkoły Podstawowej nr 47, Szkoły Podstawowej nr 65 i Szkoły Podstawowej nr 137.
Konkurs składał się z dwóch części:

I. Zadaniem uczniów było nakręcenie krótkiego filmiku pod tytułem: „Prawdziwe życie wielkich przyrodników”
II. Uczniowie rozwiązywali różne zadania i doświadczenia z zakresu  matematyki i nauk przyrodniczych.


Rywalizacja była bardzo zacięta. Zwyciężyła drużyna SP nr 26.

I MIEJSCE – SP nr 26: Jakub Wróbel, Szymon Postrożny, Krzysztof Kozioł, Viktoria Nyiko

II MIEJSCE – SP nr 47
: Aleksandra Kubic, Iga Gawrońska, Małgorzata Leniart, Iza Ledwoń

III MIEJSCE – SP nr 8
: Maciej Bańdo, Wiktoria Gnutek, Dalila Cichoń-Kononec, Gabriela Kowalska


GRATULUJEMY

Poniżej prezentujemy film "Maria Skłodowska - Curie"
Realizacja: uczniowie SP nr 8
3 XII 2015 r. W pracowni rękodzieła


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego