1 okres cz.2 - Szkoła Podstawowa nr 8

Idź do spisu treści

Menu główne

1 okres cz.2

Z życia szkoły > 2012/2013

08.01.
„Hej kolęda, kolęda!”

Dnia 8 stycznia tj. wtorek na sali gimnastycznej w budynku przy ul. Goszczyoskiego odbyło się spotkanie kolędowe uczniów szkoły podstawowej, przedstawicieli młodzieży klas gimnazjalnych naszego Zespołu Szkół oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących z ul. Tynieckiej w Krakowie. Na początku tego spotkania zostaliśmy serdecznie powitani przez panią dyrektor Barbarę Buczkowską, a następnie ster prowadzenia spotkania został oddany w ręce naszych gości. Występy podzielone były na kilka tur, między którymi zostały przeczytane krótkie teksty związane ze świętami, upamiętniającymi przyjście Pana Jezusa na świat. Do osób, które śpiewały, kolejno przychodziły osoby przebrane za postacie z Betlejem i tworzyły piękną inscenizację do śpiewanych kolęd. Wszystko działo się na tle pięknej szopki namalowanej przez jednego z naszych nauczycieli. Później do śpiewania kolęd dołączyliśmy się również i my. Pod sam koniec zaśpiewali nam jeszcze uczniowie naszej podstawówki oraz grupa z chóru szkolnego naszego gimnazjum. Wszystko było pięknie przygotowane i dobrze się przy tym bawiliśmy. Bardzo chętnie weźmiemy udział i w kolejnym takim spotkaniu.


21.12.
„Jasełka, jasełka zielona jodełka...."

Atmosferę świąteczną dało się odczuć w szkole już co najmniej od kilku dni. Klasa 1a pragnąc życzyć dyrekcji, nauczycielom, rodzicom oraz koleżankom i kolegom Wesołych Świat Bożego Narodzenia, przygotowała jasełka. Każdy starał się najlepiej, jak umiał odegrać swoją rolę i tym samym sprawić widzom radość. Po wspólnym kolędowaniu spotkaliśmy się na szkolnej wigilii.


16.12.
Kiermasz Świąteczny


12.12.
Dom Matejki


W ten zimowy dzień wybraliśmy się na kolejne warsztaty w Muzeum Narodowym. Tym razem zwiedzaliśmy Dom Matejki na ulicy Floriańskiej. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z życia tego wielkiego, krakowskiego malarza. Poznaliśmy historię i zwyczaje rodziny Matejków. Mieliśmy możliwość oglądania wnętrz z poprzednich stuleci, obrazów namalowanych przez mistrza, ubrań i wielu innych eksponatów. Na koniec zabawiliśmy się w projektantów mody i sami wykonaliśmy swoje projekty ubrań i dodatków. Bardzo nam się podobało!


11.12.
Spotkanie z aktorką


We wtorek 11 grudnia, dzięki uprzejmości mamy Karola, klasa 1a gościła aktorkę Teatru Groteska, panią Katarzynę Kopczyk. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać tajniki zawodu aktora, poćwiczyć dykcję, dowiedziały się również, jak  przygotowywane są przedstawienia teatralne. Pani Katarzyna przyniosła różne lalki teatralne i maski. Każdy miał okazję rozbudzić w sobie talent aktorski, odgrywając mini role. Spotkanie to  było świetną zabawą. Pani Katarzynie serdecznie dziękujemy.


"Warsztat Artysty"


Uczniowie drugiej klasy wybrali się do Muzeum Narodowego w Krakowie. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w muzeum. Już widok gmachu Muzeum zrobił na nas ogromne wrażenie. Bardzo miła pani zabrała nas w podróż w świat sztuki. Pani była zaskoczona, że  tak wiele wiemy o zasadach tworzenia obrazów. Wiele też można było się dowiedzieć. Poznaliśmy etapy tworzenia witraży, zasady mieszania farb, przygotowania podobrazi i inne nowe pojęcia związane ze sztuką. Widzieliśmy wiele rodzajów obrazów, ale najbardziej podobał nam się labirynt luster. Sztuka naprawdę może być ciekawa! Na koniec rysowaliśmy swoje autoportrety z charakterystycznym dla każdego z nas symbolem.
W drodze powrotnej złożyliśmy hołd żołnierzom z Brygady Piłsudczyków, oraz oglądnęliśmy  pomnik samego Józefa Piłsudskiego. Przypomniały się nam rzeźby oglądane w muzeum..


07.12.
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY


7 grudnia obchodziliśmy 9 rocznicę nadania imienia ks. prof. Józefa Tischnera naszej szkole. Podczas krótkiej akademii  uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej przedstawili pozostałym, czym jest wędrówka człowieka do źródła własnego sumienia. Ksiądz Tischner powtarzał, że „człowiek jest takim drzewem, które czuje w sobie dobro i nie chce wydawać złych owoców. Aby to dobro pielęgnować należy ciągle, na nowo poznawać samego siebie kroczyć do źródła własnego sumienia." W duchu tischnerowskim odbył się również finał konkursu dla szkół Dzielnicy XIII Podgórze i szkół tischnerowskich z Krakowa pt.: CZŁOWIEK FILOZOF KSIĄDZ  Józef Tischner „Góral w sutannie”. Spośród licznych prac plastycznych wykonanych przez uczniów SP nr 137, SSP nr 7 oraz SP nr 8 zostali wyłonieni laureaci.
KLASY 1-3
I miejsce: Daniel Cieliczko (SSP 7), Kacper Gałek (SSP 7), Emilia Woźniak (SP 137), Jakub Czupryna (SP 8)
II miejsce: Martyna Łach (SP 8), Artur Cyrwus (SP 8), Mateusz Jopek (SP 137)
III miejsce: Zosia Polaszczyk (SP 8), Martyna Lenda (SP 137), Hubert Wrześniak (SP 137)
KLASY 4-6
I miejsce: Jakub Hanecki (SP 137), Mikołaj Waksmundzki (SSP 7)
II miejsce: Nikodem Nosek (SP 137)
III miejsce: Justyna Kabaja (SP 137)
Wyróżnienie: Zuzanna Rumian (SSP 7)
W konkursie dla gimnazjum wzięły udział jedynie 4 osoby, które wykonały plakaty ukazujące mapy myśli ks. prof. J. Tischnera, są to: Jakub Lekarczyk, Magdalena Tomala, Bartłomiej Warchoł, Magdalena Bobrek. Wszyscy uczestnicy otrzymali równorzędne nagrody i  dyplomy. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za wykonane prace, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.


06.12.
Wizyta Świętego Mikołaja


Naszą szkołę odwiedził nie byle jaki gość! Wraz ze swoimi pomocnikami do naszej świetlicy przyjechał Święty Mikołaj. Zanim jednak do nas trafił, zostawił dla dzieci list, w którym zastrzegł, że przybędzie do nas z prezentami, jeśli dzieci odszyfrują wiadomość od niego. Wszyscy bez większego trudu rozwiązali świąteczną krzyżówkę i odczytali hasło mówiące, że jeśli pięknie zaśpiewamy piosenkę dla Świętego Mikołaja wówczas z pewnością do nas zawita. Po chwili się pojawił z całą masą upominków. My także mieliśmy prezent dla Mikołaja - wykonany przez nas plakat z naszymi rysunkami i życzeniami, który z resztą bardzo się Mikołajowi spodobał.


05.12.
Fabryka cukierków


To była najsłodsza wycieczka…
Drugoklasiści wybrali się do fabryki ręcznie robionych cukierków, lizaków i innych przysmaków. Obserwowaliśmy proces produkcji  wyśmienitych cukierków o smaku jagodowym. Najpierw pani wyłożyła bezbarwną mieszaninę na stół, potem gdy ostygła zawiesiła na haku i tak długo kręciła, aż zrobiło się białe. Do innych dodała naturalne barwniki i powstało kolorowe ciasto. Potem, kiedy zostało uformowane i całkiem ostygło pani po prostu dzieliła je na kawałeczki a my mieliśmy okazję ich spróbować. Były naprawdę wspaniałe!


30.11.
Spotkanie z muzykiem


Ależ to była niespodzianka… Weszliśmy do klasy, a tam stały ogromne czarne pudła. Tak bardzo byliśmy ciekawi co w nich się kryje! Okazało się, że pani Kasia przygotowała dla klasy drugiej i trzeciej  spotkanie z muzykiem, który gra na co dzień  na instrumentach dętych. Mieliśmy niecodzienną okazję je  pooglądać, usłyszeć ich  dźwięk, a na dodatek sami spróbować na nich zagrać! Pan demonstrował kolejno różne instrumenty dęte, objaśniał zasady grania na poszczególnych instrumentach, a my próbowaliśmy wydobyć na nich jakiś dźwięk. Niektórym się to udało! Teraz wiemy, jak odróżnić tubę od puzonu. Takie lekcje są bardzo interesujące…

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego