2 okres - Szkoła Podstawowa nr 8

Idź do spisu treści

Menu główne

2 okres

Z życia szkoły > 2012/2013

Wiadomości z „Teatru Ósemki”


Nasza grupa teatralna brała udział w konkursie na inscenizację bajki „Oto bajka” organizowanym przed Podgórski Dom Kultury. To był nasz drugi występ w takim konkursie. W poprzednim roku otrzymaliśmy wyróżnienie. Teraz przygotowaliśmy afrykańską opowieść o zwierzętach pt.: „ Humba, bumba, Bang!”. Wszyscy włożyliśmy w to przedstawienie dużo pracy, więc z niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki konkursu.


Okazało się, że odnieśmy niespodziewany sukces!
Nasza grupa teatralna zajęła pierwsze miejsce!


GÓRA GROSZA


Celem akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. W tym roku uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej w swoich budynkach szkolnych zbierali grosze, które zostały potem posegregowane i przeliczone przez starszych kolegów z gimnazjum. Wspólnie zebraliśmy 40,996 kg drobnych monet, co dało 517,40 zł.

Podsumowanie
Tygodnia MatematycznegoKonkurs 3 x HAPPY
I miejsce Filip Krzyż kl. 2a
II miejsce
Artur Cyrwus kl. 1a
III miejsce
Dawid Hołda kl. 1a
Wyróżnienie:  Amelia Pietrusza kl. 3a
                       Karol Kielijan kl. 1a
                       Józef Adamczyk kl. 1a

W konkursie wzięło udział 24 uczniów (klasa 1a
14; klasa 2a 8, klasa 3a 2).


Konkurs Mistrz Sudoku
Tytuł Szkolnego Mistrza Sudoku uzyskali:  Marcin Nowak kl. 2a

                                                                   Szymon Sowula kl. 2a
W konkursie wzięło udział 24 uczniów (klasa 1a
12; klasa 2a 9; klasa 3a 3)


Wyniki pozostałych konkursów będą  ogłoszone w późniejszym terminie.


Konkurs Logicznego Myślenia
W konkursie wzięło udział 31 uczniów (klasa 1a 11; klasa 2a 10; klasa 3a 10)


Zuch
test zintegrowany
W konkursie wzięło udział 33 uczniów (klasa 1a - 7, klasa 2a - 17, klasa 3a 9)Kangur Matematyczny

W konkursie wzięło udział 21 uczniów (klasa 2a
14; klasa 3a 7)


21.05.
Książka
przyjaciel prawdziwy. W krainie Solilandii


21 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się II (wojewódzki) etap I Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Książka przyjaciel prawdziwy. W krainie Solilandii”. Trzyosobowe drużyny reprezentujące szkoły biorące udział w konkursie, miały za zadanie przedstawić scenkę i odpowiedzieć na pytania konkursowe dotyczące książki „Pamiętnik wielickiego skrzata” autorstwa Beaty Kołodziej. Reprezentacja z naszej szkoły także wzięła udział w konkursie i została wyróżniona. Serdecznie gratulujemy!


17. 05.
Warsztaty w Ogrodzie Botanicznym


To już druga wizyta drugoklasistów w tym pięknym ogrodzie. Tym razem wybraliśmy się na warsztaty: „Do czego służy jabłko czyli opowieść o zapylaniu i rozsiewaniu". Uczniowie otrzymali karty pracy, na których wpisywali nowo poznane informacje. Dowiedzieli się dużo ciekawych rzeczy o roślinach i owadach. Mieli możliwość oglądania kwiatów przez szkło powiększające, spojrzenia na kwiat „okiem” owada  ( w świetle UV), zabawy w zapylające kwiaty owady i ptaki. Uczniowie zwiedzili też szklarnię gdzie podziwiali egzotyczne rośliny. Odwiedziliśmy też sale Muzeum, gdzie umieszczono wiele bardzo ciekawych eksponatów  a wśród nich największe nasiono. Bardzo nam się tam podobało.


30.04.
PLENER PLASTYCZNY W OGRODZIE BOTANICZNYM

We wtorek, ostatniego dnia kwietnia druga klasa wybrała się do Ogrodu Botanicznego w Krakowie. W ogrodzie nastała już wiosna. Wokoło rosły kolorowe, wiosenne kwiaty.  Udało nam się zobaczyć całą rodzinę kaczek z małymi kaczątkami. Uczniowie mieli za zadanie zaobserwować wybrany fragment ogrodu i przenieść go na papier. Trudno było się zdecydować, które kwiaty narysować. Uczniowie wykonali piękne rysunku pastelami.  


12.03.
XI MEMORIAŁ IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHERA
W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM
Łopuszna
Kluszkowce


Kolejny raz w stacji narciarskiej Czorsztyn SKI w Kluszkowcach odbyły się zawody narciarskie, których celem było uczczenie pamięci ks. prof. Józefa Tischnera. Organizatorem aktywnego wypoczynku i szlachetnej sportowej rywalizacji był Uczniowski Klub Sportowy Aktywni przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łopusznej, a uczestnikami uczniowie, nauczyciele i rodzice szkół noszących imię ks. prof. Józefa Tischnera z całej Polski oraz szkół zaprzyjaźnionych.
Naszą Szkołę reprezentowali nauczyciele (Elżbieta Wolska), rodzice (Krzysztof Stanula) uczniowie gimnazjum (Angelika Kasprzyk, Kamil Paliś, Piotr Sułek, Dawid Le Thanh) i po raz pierwszy najmłodsi zawodnicy ze szkoły podstawowej (Ania Stanula i Kajetan Wiśniowski). Najlepszą zawodniczką reprezentacji okazała się Ania Stanula, która zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Dla wszystkich uczestników zawodów oraz opiekunów przygotowano ciepły poczęstunek, a szkoła otrzymała pamiątkowy puchar uczestnictwa.


26. 04  
STRAŻ POŻARNA

W piątek klasa 1a wybrała się do Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 4 w Krakowie. Zwłaszcza chłopcy byli bardzo poekscytowani możliwością obejrzenia z bliska wyposażenia wozów strażackich oraz sprzętu używanego przez strażaków podczas akcji ratunkowych. Każde dziecko miało możliwość wejść do kabiny samochodu i łodzi ratunkowej. Po tej wizycie każdy już wie, że praca strażaków jest bardzo trudna i odpowiedzialne.


23. 04
DZIEŃ ZIEMI


Dzień Ziemi obchodzony był w naszej szkole bardzo uroczyście. Klasa 1 i 2 spotkały się na korytarzu szkolnym, aby wspólnie wykonać liście i ptaszki do przyozdobienia przygotowanego wcześniej drzewa. Na liściach uczniowie zapisywali różne przesłania ekologiczne, którymi kierują się w życiu. Następnie w szkolnym ogródku wszystkie dzieci zasadziły oraz podpisały swoje kwiaty. Wspólna zabawa z okazji Dnia Ziemi oraz praca w ogródku wszystkim na długo pozostanie w pamięci.


22. 04  
„AMELKA, BÓBR i KRÓL NA DACHU”


W poniedziałek klasa 1a  wybrała się do Teatru Groteska na spektakl „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Ta urokliwa,  pełna fantazji i magii historia małej dziewczynki Amelki, która podczas wyprawy  po czarny miód odkrywa elementarne prawdy o świecie, bardzo podobała się wszystkim dzieciom. Największe wrażenie zrobiła na dzieciach Wróżka Tulejka, grana przez panią Katarzynę Kopczyk, którą gościliśmy w naszej szkole.


21.04.
Kolejne wiadomości z „Teatru z Ósemki”


Jako nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie  na inscenizację bajki „Oto bajka" organizowanym przed Podgórski Dom Kultury otrzymaliśmy bilety na spektakl Teatru Otwartego pt.”  JAK TO SMOK ZROBIŁ JEDEN NIEFORTUNNY SKOK" Przedstawienie bardzo nam się podobało zwłaszcza, że mogliśmy sami je współtworzyć. Cenne było także podglądnięcie warsztatu aktorów, którzy występowali w przedstawieniu, oraz animowali pacynki i kukiełki.


20.04.
Eko Dzień Otwarty


W sobotę naszą szkołę odwiedziły dzieci, które najprawdopodobniej zostaną w przyszłości naszymi uczniami. Nauczyciele przygotowali dla nich wiele atrakcji. Wykonywaliśmy ekologiczny plakat, na którym każdy mógł zamieści ważne dla niego przesłanie ekologiczne. Robiliśmy Eko-rzeźbę z pustych butelek, sznurków gazet i innych pozornie niepotrzebnych rzeczy. Dużą atrakcją było także przygotowanie budek dla ptaków, które to zostały poskręcane przez dzieci ich rodziców a następnie zawieszone na drzewach nieopodal naszej szkoły. Zasadziliśmy także kwiaty przed szkołą i drzewko, które będzie rosło razem z dziećmi. Całą imprezę zakończył pokaz sztuki cyrkowej Teatru ArtCirkus.


17.04.
I Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy „ Książka
przyjaciel prawdziwy”


Nasza szkoła uczestniczyła w  I Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym „ Książka przyjaciel prawdziwy” pod patronatem fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tematem przewodnim była kraina Solilandii opisana w książce Beaty Kołodziej „ Pamiętnik wielickiego skrzata”.
Jak głosiło jedno z haseł konkursu: Każdy skrzat - czyta rad! Przez kilka tygodni przygotowaliśmy się do konkursu. W każdej z klas pani czytała uczniom kolejne rozdziały książki. Odbyły się eliminacje klasowe a potem szkolne. Wszyscy uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej. Każdy własnoręcznie wykonał swoją czapkę Soliludka.
Klasowe drużyny zmagały się między sobą rozwiązując zagadki, prezentując scenki, będące ilustracją wydarzeń z książki. Towarzyszyły nam wesołe piosenki, których wcześniej nauczyliśmy się na lekcjach. Oprócz turnieju drużyn Konkursowi towarzyszyła wystawa plakatów wykonanych przez naszych uczniów promujących czytelnictwo.
Na koniec każdy uczestnik otrzymał smaczną soliladkę oraz dyplom uczestnictwa w Konkursie.


27.04.
Wielkanocny Apel


W tym dniu uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w Apelu zorganizowanym z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Podczas tej uroczystości klasa III zaprezentowała krótki występ, przybliżając  tematykę świąt. Następnie uczniowie klasy II oraz III zaśpiewali piosenkę, grając melodię na dzwonkach.
Na zakończenie zostały rozdane nagrody laureatom konkursu „ Na najpiękniejszą ozdobę świąteczną”.
Po apelu, uczniowie udali się do swoich sal, gdzie spożyli świąteczne śniadanie, dzieląc się jajkiem oraz wykonując wielkanocne prace plastyczne.


Wielkanocne „Zabawy z jajem”

Wielkanoc zbliżała się wielkimi krokami…
W środę uczniowie klas pierwszych i drugich spotkali się na sali gimnastycznej aby razem uczestniczyć w sportowych zmaganiach. Podzieliśmy się na cztery drużyny, które dzielnie rywalizowały ze sobą. Zawodnicy musieli pokonać slalom trzymając na łyżce jajko, rzucając jajkami do celu, podając sobie jajko. Był też wyścig świątecznych zajączków.
Za zadania drużyny otrzymywały odpowiednią liczbę punktów. Na koniec zwycięska drużyna mogła rozbić wielkie świąteczne jajo. Okazało się, że jest    w nim pełno słodkich łakoci. Zwycięzcy podzielili się nimi ze wszystkimi uczestnikami turnieju. Było wiele radości i uciechy…


Uczniowie klasy II oraz III wzięli udział w konkursach, organizowanych przez Dom Kultury Podgórze.


A oto wyniki:

Konkurs literacki "Plastuś we współczesnej szkole..."


W kategorii klas I-II
II miejsce- Filip Krzyż (klasa II)


W kategorii klas III-IV
Wyróżnienie
- Wiktoria Gnutek (klasa III)

Wyróżnienia za kreatywne i pomysłowe formy
1. Karol Pisarczyk (klasa II)
2. Jakub Wawrzeniec (klasa III)
3. Emilia Nawara (klasa III)
4.  Klaudia Ostruszka (klasa III)


Konkursu plastyczny "Piórnik współczesnego Plastusia"


Kategoria praca przestrzenna
III miejsce Emilia Nawara (klasa III)


Konkurs recytatorski „Posłuchajcie oto bajka…”
III miejsce Wiktoria Gnutek (klasa III)
Wyróżnienia:
Dalila Cichoń-Kononec (klasa III)
Amelia Pietrusza (klasa III)


Wiadomości z „Teatru Osemki”


Nasza grupa teatralna brała udział w konkursie na inscenizację bajki „Oto bajka” organizowanym przed Podgórski Dom Kultury. To był nasz drugi występ w takim konkursie. W poprzednim roku otrzymaliśmy wyróżnienie. Teraz przygotowaliśmy afrykańską opowieść o zwierzętach pt.: „ Humba, bumba, Bang!”. Wszyscy włożyliśmy w to przedstawienie dużo pracy, więc z niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki konkursu.


Okazało się, że odnieśmy niespodziewany sukces!
Nasza grupa teatralna zajęła pierwsze miejsce!


GÓRA GROSZA


Celem akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. W tym roku uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej w swoich budynkach szkolnych zbierali grosze, które zostały potem posegregowane i przeliczone przez starszych kolegów z gimnazjum. Wspólnie zebraliśmy 40,996 kg drobnych monet, co dało 517,40 zł.


27.02.
WYCIECZKA NA WAWEL warsztaty „Legendy krakowskie” klasa 2

To było kolejne wyjście związane z historią naszego miasta. Wybraliśmy się na Wawel, aby przypomnieć sobie znane i poznać nowe legendy związane z starym krakowskim grodem. Uczniowie mieli możliwość podziwiać komnaty królów polskich, wyposażenie wnętrz. Szczególne zainteresowanie wzbudziła Sala Tronowa, gdzie na suficie znajdują się głowy ówczesnych mieszczan, dworzan, postaci fikcyjnych. Uczniowie wcześniej zapoznali się z treścią legendy była to jedna z naszych lektur szkolnych. Z łatwością odnaleźli głowę kobiety z zasłoniętymi ustami. Pani przewodnik opowiedziała nam też o królu, który zajmował się czarami, o Stańczyku i jeszcze wiele ciekawych historii związanych z wawelskim wzgórzem. Na koniec uczniowie wykonali prace plastyczne związane z poznanymi legendami.


25.02.
KONKURS  „Mój słowniczek ortograficzny” - klasa 2

W tym konkursie wzięło udział wielu uczniów z klasy drugiej. Jury wybrało trzech równorzędnych laureatów: Aleksandrę Wołoszyn, Mieszka Bieniasa i Filipa Krzyża. Prace dwóch uczniów zostały wyróżnione: Szymona Sowuli      i Karola Pisarczyka. Wszystkie prace można było podziwiać na wystawie. Słowniczki były bogato ilustrowane, widać było, że uczniowie poświęcili wiele czasu na ich wykonanie. Wręczenia nagród dokonała wychowawczyni 2 klasy Katarzyna Gunia. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!


09.02.
Bal przebierańców

W sobotę 9 lutego nasz szkoła zmieniła się w prawdziwą dżunglę. Na sali gimnastycznej wyrosły drzewa i pojawiły się kwiaty, no i przede wszystkim zaroiło się od zwierząt różnych gatunków: zebr tygrysów, ptaków motyli i biedronek. Wszystkie zwierzęta spotkały się, aby wspólne świętować karnawał.
Bal zaczął się od przedstawienia które przygotował szkolny „Teatr z Ósemki”. Sztuka pt.” Humba Bumba Bang” opowiadała o zwierzętach, które niezadowolone ze swojego wyglądu udały się do szamana, aby je zaczarował. Co z tego wyniknęło możecie zobaczyć na filmie wideo zrobionym podczas przedstawienia i dostępnym na naszej stronie internetowej.
Po przedstawieniu rozpoczęły się tańce i zabawy na sali gimnastycznej. Zaprezentowały się grupy taneczne z każdej klasy. Mogliśmy także zobaczyć pokaz tańca w wykonaniu Pani Angeliki, która prowadzi zajęcia taneczne w naszej szkole. Bal zakończył się prezentacją kostiumów i wyborem najciekawszego przebrania.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego