2 okres - Szkoła Podstawowa nr 8

Idź do spisu treści

Menu główne

2 okres

Z życia szkoły > 2011/2012


29.06.
Zakończenie roku szkolnego


12.06.
Dlaczego drożdże rosną?

   Na wtorkowych zajęciach uczniowie klasy pierwszej szukali odpowiedzi na różne nurtujące ich pytania:


- dlaczego drożdże rosną?
- jak zrobić ciasto na pizzę?
- ile ważą książki, zeszyty?
- czy kilogram to dużo?

   
Każdy znalazł właściwą odpowiedź


02.06.
Eko - konkurs dla szkół

Klasa 1 wzięła udział w konkursie organizowanym przez Galerię Kazimierz rzeźbimy ekologicznie. Nasza praca przeszła do finału. Dostaliśmy bardzo dużo głosów. Za wszystkie serdecznie dziękujemy. Za udział w konkursie Szkoła otrzymała sadzonki drzew, które wzbogaciły otoczenie koło szkoły. Bedą rosły razem z nami.


01.06.
Klasowy Dzień Dziecka

W tym dniu  pierwszaki zorganizowały własne party. Uczniowie przygotowali stół. Potem chłopcy obrali szypułek z truskawek, dziewczynki układały ciastka na talerzach.   
Nasza pani pomogła nam podzielić przygotowaną przez nas wcześniej galaretkę. Każdy mógł poczęstować się truskawkami. Potem pani dodała nam jeszcze bitej śmietany, udekorowaliśmy nasze talerze piankami. Teraz wszyscy mogli już jeść swoje przysmaki.
Po poczęstunku przyszedł czas na różne konkurencje
dmuchanie balonów na czas, zabawy przy muzyce, strzelanie do tarczy. Na końcu urządziliśmy naszą pierwszą klasową dyskotekę. Wszyscy dobrze się bawiliśmy!!!
31.05.
Wizyta w redakcji „Tygodnika Powszechnego”

Dziś mieliśmy okazję poznać pracę ludzi tworzących czasopismo. Pani przywitała serdecznie nas i na dzień dobry poczęstowała  wszystkich cukierkami. Potem pan redaktor Michał Olszewski oprowadzał nas po poszczególnych stanowiskach w redakcji. Poznaliśmy pracę korektora, osoby odpowiedzialnej za wygląd danego numeru, pani fotograf. Pan redaktor pokazał nam też archiwalne numery czasopisma. Znów tak wiele można było się dowiedzieć!
Na koniec pani zrobiła nam pamiątkowe zdjęcie i otrzymaliśmy upominki
książkę i aktualny numer „Tygodnika Powszechnego”.
Kiedy wracaliśmy już do szkoły czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka
mamy, które były wraz z nami na wycieczce postanowiły kupić nam lody. Były naprawdę pyszne!!!28.05.
Wojewódzki Konkurs Plastyczny Rękodzieła
„Kwiatowe Fantazje"

Uczennica klasy pierwszej Karolina Janeczek została wyróżniona
w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Rękodzieła "Kwiatowe Fantazje", zorganizowanym przez Pracownię Rzemiosła Artystycznego i Wystawiennictwa Centrum Młodzieży
im. dr Henryka Jordana w Krakowie. 28 maja 2012 r. odbyło
się uroczyste wręczenie nagród, połączone z prezentacją wszystkich nadesłanych na konkurs prac. Praca Karoliny została wykonana z kawałków kolorowych materiałów, które autorka ułożyła według własnego projektu. Prace innych dzieci z naszej szkoły które wzięły udział w konkursie można zobaczyć w zakładce Świetlica > Nasze prace.


22.05.
Wyjście do kina na zajęcia „Królestwo zwierząt”


  W tym dniu wraz z klasą I wybraliśmy się do Cinema City na zajęcia „Królestwo Zwierząt”.
  Zajęcia okazały się bardzo interesujące i dostarczyły nam wielu wrażeń. Przechodziliśmy do różnych sal, w których oglądaliśmy wiele, ciekawych filmów dotyczących życia zwierząt, mogliśmy poczuć na własnej skórze dotyk ośmiornicy, naśladować odgłosy wydawane przez patki oraz braliśmy udział w konkursie. Było bardzo zabawnie i świetnie się bawiliśmy.


17.05.
Wycieczka do Muzeum Inżynierii Technicznej
na zajęcia „Banki Mydlane”

  Z samego rana pojechaliśmy na zajęcia do muzeum. Warsztaty okazały się bardzo ciekawe. Dowiedzieliśmy się podczas nich jak powstają bańki mydlane, mogliśmy brać udział w różnych, ciekawych eksperymentach. Na koniec zajęć samodzielnie tworzyliśmy wielkie bańki mydlane. Pomimo deszczowej pogody z oknami, było bardzo fajnie. Po raz kolejny przekonaliśmy się jak wiele można nauczyć się poprzez zabawę.


17.05.
Lubimy czytać, czyli nasza wizyta w Bibliotece


Nasza klasa lubi czytać, więc postanowiliśmy odwiedzić miejsce, gdzie podobno każdy znajdzie coś dla siebie do czytania.
Nie zawiedliśmy się. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej jest oddział w sam raz dla nas, czyli Oddział dla Dzieci.
Pani bibliotekarka objaśniła nam jak należy zachowywać się
w bibliotece i jak korzystać z jej zbiorów. Okazało się, że można
tu wypożyczyć nie tylko książki lecz także płyty, kasety magnetofonowe, płyty DVD. Mieliśmy też okazję oglądnąć wystawę książek wykonanych przez dzieci.
Potem pani pokazała nam książki, które dawniej czytano. Były one zupełnie inne niż te współczesne.  Odwiedziliśmy też miejsce, gdzie naprawia się zniszczone książki oraz do Działu dla Osób Niewidzących. Książka pisana Brail
em wzbudziła w nas podziw jak można spamiętać taką ilość znaków?
Teraz  mogliśmy poczytać dowolne książki. Każdy z nas znalazł coś, co go zainteresowało. Pani zaprosiła nas do ponownego odwiedzenia biblioteki tym razem z rodzicami, aby można było pożyczyć sobie książki do domu.


15.05.
Wycieczka do Czernej


  W związku z odnowieniem Komunii nasza klasa pojechała na pielgrzymkę do Czernej. Na miejscu naszym oczom ukazał się piękny klasztor, w którym podczas mszy, podziękowaliśmy za przyjęcie sakramentu.


12 - 13.05.
Finał konkursu plastycznego
„Wisła przyjacielem Krakowa"


W ramach XVIII Międzynarodowych Regat Ekologicznych, nasza szkoła została zaproszona do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Wisła przyjacielem Krakowa”. Uczniowie pierwszej i drugiej klasy chętnie przystąpili do pracy, rezultaty ich starań można zobaczyć w naszej Galerii. Organizatorzy nagrodzili dwie prace uczniów z klasy pierwszej Martyny Łach oraz Mateusza Kojary. Gratulujemy!


26.04.
na zaproszenie wychowawczyni 1 klasy pani Katarzyny Gunia do naszej szkoły
przyjechała autorka książek dla dzieci pani Beata Kołodziej


Pani Kołodziej pisze wiersze, bajki, powieści, teksty piosenek
i scenariusze dla telewizyjnego programu „Ziarno”. Opublikowała ponad 70 książek. Aktywnie wspiera działania fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”, za co została uhonorowana medalem. Na podstawie jej książek powstała w Kopalni Soli w Wieliczce kraina „Solilandia”. Możliwość bezpośredniego kontaktu z autorką była dla uczniów dużym przeżyciem. Dała też możliwość zapoznania się z pracą autorki książek. Uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań a pani na wszystkie starała się udzielić odpowiedzi. Pierwszoklasiści byli wcześniej na wycieczce w „Solilandii”, więc dopytywali o szczegóły zawarte w 3 tomach opowieści o tej bajkowej krainie. Jak powiedziała nam pani Kołodziej bajki nie służą tylko zabawie, lecz wprowadzają dzieci w świat kultury, przekazują tradycyjne wartości.  
Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zakupu książek autorki. Wszyscy otrzymali wspaniałe dedykacje i pamiątkowe wizytówki z hasłem uprawniającym do gry internetowej
z postaciami z „Solilandii”.24.04.
całą pierwszą klasą pojechaliśmy autokarem na wycieczkę do Wieliczki.

Tu właśnie jest Kopalnia Soli w Wieliczce a w niej baśniowa kraina „Solilandia”.
Po zejściu schodami w dół czekała nas wędrówka przez wielickie podziemia połączona z odkrywaniem tajemnic bajkowego świata soliludków. Nie wiedzieliśmy, że czeka nas tyle niespodzianek…
Na początku pan przewodnik rozdał nam znaki „Solilandii”, mapę, latarkę, quiz do uzupełniania, kluczyk. Trzeba było pilnować drogi, oświetlać ciemności, liczyć jaja solonii
czekało nas jeszcze wiele zadań do wykonania. Po drodze spotkaliśmy Soliludka, który opowiedział nam o swoim podziemnym królestwie. Potem czekał na nas Skarbnik. Tylko on znał drogę do bajkowej krainy. Kiedy dotarliśmy już bezpiecznie do „ Solilandii” Skarbnik sprawdził poprawność wypełnionego quizu i przyznał nam solipunkty. Poznaliśmy też legendę o świętej królowej Kindze, która przyczyniła się do powstania soli w Wieliczce. Skarbnik wybrał jedną z naszych koleżanek na królową Kingę. Dwóch kolegów stało się górnikami. Musieli wykopać ukryty pośród bryłek soli pierścień dla królowej. Dzielnie kopali i udało się! Nasz kolega Karol jak za dawnych czasów podarował pierścień królowej Kindze. Potem uczeń - klucznik otworzył szkatułę, w której była dla wszystkich nagroda.
Na górę wyjechaliśmy windą. To była wielka przygoda!!!


20.04.
historia polskiej motoryzacji
w Muzeum Inżynierii w Krakowie

Można tu zobaczyć wiele zabytkowych środków lokomocji. Potem w części interaktywnej muzeum zapoznaliśmy się z tajnikami użycia koła. Nikt z nas nie podejrzewał, że koło jest tak potrzebne. Można tu było wszystkiego dotykać, samodzielnie sprawdzić jak działa winda, jak jeździ się pojazdem na kwadratowych kołach, jak powstają kolorowe bąble, zbudować zamek z brył i wiele innych ciekawych doświadczeń. Szkoda,
że musieliśmy już wracać do szkoły. Nasza Pani nam obiecała,
że jeszcze tu wrócimy!20.04.
lekcja połączona z warsztatami pt. „Kochający kamień” w Muzeum Inżynierii w Krakowie.


Pani wyjaśniła nam skąd pochodzi nazwa tego kamienia. Okazało się, że wszyscy dokładnie znają jego prawdziwą nazwę

to przecież magnes. Poznaliśmy wspaniałe możliwości tego „kamienia”. Można było wykonać własną magnetyczną rzeźbę, sprawdzić właściwości różnych magnesów oraz wyczarować skaczące metalowe podkładki. Pani wyjaśniła nam, skąd te magiczne właściwości i jakie przedmioty mogą się namagnetyzować a które nie. Wiele się nauczyliśmy!  


13.04.
klasa 1 z wizytą w pobliskiej jednostce Straży Pożarnej
JRG 4. Panowie strażacy przyjęli nas niezwykle serdecznie.

Najpierw panowie zaprosili nas do świetlicy. Tu poznaliśmy zasady postępowania w sytuacji zagrożenia, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe oraz informacje, które należy przekazać panu dyspozytorowi, kiedy dzwonimy do straży.   Pan pokazał nam obrazki, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak postępować, gdy w domu wystąpi pożar. Nagle do świetlicy wszedł pan ratownik medyczny w kompletnym stroju, z butlą i aparatem tlenowym. Trochę wyglądał strasznie, lecz panowie dokładnie wytłumaczyli, dlaczego nie należy się go bać. Potem poszliśmy do Centrum Dowodzenia. Tu pan dyspozytor pokazał nam jak zawiadamia strażaków o alarmie. Następnie przeszliśmy do garażu. Okazało się, że piątek to dzień gospodarczy i wszystkie wozy były na zewnątrz. Mieliśmy wspaniałą okazję dokładnie oglądnąć wszelaki sprzęt do gaszenia pożarów, ratownictwa wodnego, ratownictwa drogowego. Najbardziej podobało nam się, kiedy pan rozłożył długą na 30 metrów drabinę. To naprawdę jest długa drabina… Niesamowitym przeżyciem była przejażdżka wozem strażackim na sygnale. Każdy też mógł przymierzyć hełm strażacki. Przeczytaliśmy też nasze wcześniej ułożone w szkole pytania do panów strażaków. Panowie dzielnie odpowiadali na nasze pytania.
To była wspaniała przygoda!!! Dziękujemy.


11.04.
podczas organizowanego w naszej szkole
X Międzyszkolnego Turnieju „Bawmy się razem", odbył się turniej „3x Happy".


W tym roku do wspólnej zabawy zaprosiliśmy uczniów sąsiednich Szkół Podstawowych (SP 47, SP 137 oraz SP 65) oraz uczniów naszego Gimnazjum nr 51 i naszej Szkoły Podstawowej nr 8.  Szkołom Podstawowym, które zaprosiliśmy do wzięcia udziału w konkursie wypożyczyliśmy po komplecie łamigłówek Happy Cube oraz wysłaliśmy regulamin konkursu. Każdy zawodnik miał możliwość wypożyczenia od nauczyciela kostek i zabrania ich do domu.
Konkurs zorganizowaliśmy w czterech kategoriach: uczniowie klas I-III układali kostki Little Genius, IV-VI Happy Cube, I gimnazjum Profi Cube, natomiast uczniowie klas II
III gimnazjum Marble Cube.
Stopery rozpoczęły odliczanie czasu zawodnikom o godzinie 11.00. Osoby biorące udział w turnieju zostały podzielone na 12 osobowe grupy. Każdy uczestnik miał możliwość wybrania kostki którą chciał ułożyć, jak się jednak okazało, niektórym uczestnikom wcale nie ułatwiło to zadania. Rywalizacja była zawzięta, mimo to wszyscy świetnie się bawili. Uczniowie, którzy czekali na wzięcie udziału w konkursie mogli „rozgrzać się" przy układaniu różnych ciekawych łamigłówek logicznych, które znajdowały na nich w pracowni matematycznej.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku!!!


04.04.
Śniadanie Wielkanocne


Tak, jak na poprzednie Święta tak i teraz przygotowaliśmy wiosenne dekoracje do naszej klasy. Uczniowie wykonali papierowe krokusy, ogromne wielkanocne pisanki i inne prace.
Nasza klasa wygląda wiosennie i kolorowo.
W środę (04 kwietnia) zorganizowaliśmy nasze wspólne Śniadanie Wielkanocne. Uczniowie ustawili ławki, nakryli do stołu
i udekorowali go. Świąteczne przysmaki przyniosła dla nas pani Kasia - nasza wychowawczyni. Zgodnie z tradycją wszyscy podzieliliśmy się jajkiem. Zaprosiliśmy panią Dyrektor, której bardzo spodobał się ten nasz wspólny stół. Pani Dyrektor złożyła nam radosne życzenia a my jej: WESOŁEGO ALLELUJA!!!    


04.04.
„Wiem, co jem i dbam o zęby”

Nasza pani wychowawczyni zaprosiła do klasy jedną z mam, która pracuje w gabinecie dentystycznym. Mama Karola przyniosła modele naszego uzębienia i pokazała dokładnie jak szczotkować zęby. Dowiedzieliśmy się też ile razy trzeba szczotkować zęby, jaką używać pastę, co jeszcze potrzebne jest do higieny jamy ustnej, dlaczego odpowiednie szczotkowanie zębów jest takie ważne, do czego służą poszczególne zęby i jeszcze dużo innych wiadomości z zakresu profilaktyki. Uczniowie wykazali się dużą aktywnością i wiedzą na temat higieny jamy ustnej. Utrwaliliśmy też wiadomości z zakresu zasad zdrowego odżywiania, wymienialiśmy pokarmy wspomagające wzrost zdrowych
i mocnych zębów. Na koniec uczniowie otrzymali od pani wspaniałe szczoteczki do mycia zębów.
Bardzo dziękujemy za wizytę, teraz już wiemy, co zrobić, aby zęby były zawsze zdrowe!  13.03.
klasa 1 uczestniczyła w warsztatach poszerzających wiedzę uczniów o Kosmosie organizowanych przez
Muzeum Inżynierii w Krakowie.

Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek: dlaczego planety krążą, jak powstają kratery na księżycu, co to jest przyciąganie ziemskie, jak działa na nas siła odśrodkowa, dlaczego księżyc widzimy raz jako półksiężyc a raz jako koło i jeszcze mnóstwo innych wiadomości. Pani prowadziła zajęcia metodą  poznania przez działanie. Bardzo nam się te zajęcia podobały. Każdy chciał wziąć udział w kolejnych doświadczeniach. Wrócimy tu niebawem na inne warsztaty…  Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego